Poučení od nejúspěšnějších investorů světa

31. leden 2022

Poučení od nejúspěšnějších investorů světaPoučení od nejúspěšnějších investorů světa
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Dnešním tématem budou různá vyjádření či citáty známých investorů či úspěšných lidí o investování. Je v nich často hodně pravdy a od koho jiného bychom se měli učit než od těch úspěšných.

Proto jsem vybral několik těch, které mě nejvíce zaujaly a kterými je dobré se řídit nebo alespoň inspirovat.

U některých už z citátu samotného bude vyplývat, co tím chtěl autor říci, u těch ostatních k tomu doplním svůj komentář, co by z něj mělo vyplývat a proč s takovým vyjádřením i já osobně souhlasím.

Warren Buffet

Nejprve začneme asi nejznámějším investorem všech dob a tím je Warren Buffet. Warren Buffet investuje již od dětství a nyní mu je úctyhodných 91 let. Zajímavostí je, že největšího úspěchu dosáhl až ve svých 50 letech. 

Warren Buffet má tedy skutečně dlouholeté zkušenosti a úspěchu nedosáhl úplně hned. 
S tím souvisí i jeden z jeho známých citátů:
„Akciový trh je skvělý mechanismus, který přesouvá bohatství od netrpělivých k trpělivým,“

Další citát v podobném duchu zní takto:
„Nemyslete si, že vyděláte rychlými spekulacemi na burzovních výkyvech. Pokud toužíte po adrenalinu, tak raději rovnou jeďte do Las Vegas. Tam si užijete daleko víc zábavy. Velkých úspěchů v investování se takhle ale nedočkáte.“

A poslední od Warrena Buffeta:
„Netuším co udělají akcie za týden, měsíc ani za rok. Vím ale, jak se vyvine trh z dlouhodobého hlediska – bude růst.“

Ze všech těchto třech citátů vyplývá to, že investování je o dlouhodobém pohledu, o trpělivosti a že hledání zkratek k rychlému výdělku a spekulování Vám příliš nepomůže. Ideální je trpělivě investovat a počítat s tím, že trh dlouhodobě roste. 

Warren Buffet počítá s tím, že za 15, 20 nebo více let trh s největší pravděpodobností poroste a přirovnává investice ke koupi domu. Ten také většinou neprodáte brzy potom, co jste jej koupili.

Investování je podle Buffeta hra na celý život.

Peter Lynch

Poté tu máme dalšího známého investora a tím je Peter Lynch. Ten se stal známým tím, že se mu během 13 let podařilo znásobit kapitál fondu Fidelity Magellan [megaelen] z 20 milionů dolarů na 14 mld. dolarů. Díky tomu mohl ve svých 46letech odejít do důchodu.

A nyní již k jeho citátům:
Akcie jsou bez překvapení relativně dobře předvídatelné v časovém horizontu 10 – 20 let. O tom, jaká bude jejich hodnota za 2 – 3 roky, můžete rozhodnout hodem mincí.

Případně další citát, hodně podobný:
„Pokud investujete do akcií a do dvou let očekáváte tučný zisk, je to jako kdybyste sázeli na černou nebo červenou barvu v kasinu. Nelze odhadnout, co trh udělá za jeden nebo dva roky.“

Pak tu máme 2 citáty o emocích.
První: „Skutečným klíčem k vydělávání peněz na akciových trzích, je nevyděsit se z nich.“

Druhý: "Rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem tkví v tom, zda je investor schopen dostatečně dlouho ustát tlak trhu a okolí, aby se nakonec jeho investice vyplatila. Ne mozek, ale žaludek rozhoduje o osudu akciového investora."

Další citát jsem ve svým podcastu již zmiňoval, ale určitě nebude na škodu jej zopakovat:
"Mnohem více peněz investoři ztratili čekáním na korekce nebo snahou je předvídat, než korekcemi samotnými"
Časování trhu prostě nefunguje. Nikdy nevíte zda trh už poroste nebo kdy poklesne, kdy je dno apod. Nemá smysl tedy snažit se na to jakýmkoliv způsobem spekulovat.

Benjamin Graham

Pak tu máme dalšího investora a tím je Benjamin Graham - známý jako "otec hodnotového investování" a autor známé knihy s názvem "Inteligentní investor".

 A jeho citát zní:
„Nakonec je mnohem méně důležité, jak se chovají vaše investice, než jak se chováte vy.“

Investování je o emocím. A to mnohem více, než by se mnoho lidí mohlo domnívat. Je třeba, abyste se při investování nenechávali ovládat emocemi. Graham uvádí, že investování bez pevného investičního plánu nebo trpělivosti a disciplíny, může člověka učinit zranitelným právě vůči jeho emocím. Dopady jsou pak vždy negativní. Právě emoce nutí investory dělat věci, kterých později litují, jako je útěk z trhu po prudkém poklesu nebo nákup na vrcholu tržní euforie. Přesně toto chování způsobuje, že i přes dlouhodobý růst trhů mnoho investorů stejně prodělává.

Investice do vzdělání

Poté tu máme 2 trochu jiné citáty o investování, které vyjadřují, že investovat nemusíme jenom do cenných papírů:

Benjamin Franklin, americký státník a diplomat uvádí: Investice do znalostí přináší nejvyšší úrok.

něco podobného řekl i Warren Buffet: Nejlepší investice, kterou můžete udělat, je investovat sami do sebe, čím více se naučíte, tím více získáte.

Investovat tedy můžeme i do vzdělávání sebe nebo svých dětí, což Vám může do budoucna přinést velmi vysoký úrok a navíc znalosti Vám nikdo nemůže vzít.

Další citáty

Poté budu pokračovat s různými dalšími citáty od dalších více či méně známých osobností:

Dave Ramseyamerický finanční konzultant a businessman uvádí: Finanční svoboda není o nakupování věcí. Je to o tom, naučit se žít za méně než vyděláváme, díky tomu máme prostředky, které můžeme investovat. Nemůžete nikdy vyhrát, dokud toto neuděláte.

George Soros "Není důležité, jestli máte pravdu nebo se mýlíte, ale kolik peněz vyděláte, když máte pravdu, a kolik ztratíte, když se mýlíte." 

John Bogle řekl o investování: "Nehledejte jehlu v kupce sena. Kupte jen kupku sena!" 
S tímto velmi souhlasím. Dle mého názoru je příliš těžké trefit tu jednu akcii a najít tu pomyslnou jehlu v kupce sena, ale je lepší si koupit celou kupku sena, tzn. v naší terminologii koupit si raději celý index, tedy koš akcií a investovat tedy prostřednictvím ETF do celého trhu a nikoliv do jednotlivých akcií

Mellody Hobson se vyjádřil o investování takto: Největším rizikem ze všech je nepodstoupit žádné. 
Jde o to, že pokud mám peníze jen na spořicím účtu, případně jenom v konzervativních produktech, nejdu tedy do žádného rizika. Poté za to získávám jiné riziko, a to riziko nízkého výnosu na delším horizontu. Chci-li pouze garantovaný produkt, vždy na druhé straně o něco musím přijít. Nepokořím tedy inflaci a vlastně riskuji, že nedosáhnu svých plánů či cílů. 

Robert Kiyosaki jako autor knihy Bohatý táta, chudý táta uvádí: "Nezáleží na tom, kolik peněz vyděláte, ale na tom, kolik peněz si necháte, jak tvrdě pro vás pracují a pro kolik generací si je necháte."

Investice do nemovitostí

Sir John Templeton, známý  britský akciový investor a obchodník použil vyjádření, které platí ve všech dobách, i když si mnoho lidí myslí opak: "Čtyři nejnebezpečnější slova v investování jsou, tentokrát je to jiné." 

I když si častokrát lidé mysleli, že skutečně to je tentokrát jiné, tak vždy se potvrdilo, že tomu tak není. K tomu bych ještě doplnil jednu věc, kterou k tomuto slýchám a to, že mnoho lidí si spoustu věcí a změn na trhu nedovede představit nebo si takovou možnost ani nepřipouští. To ale stále neznamená, že se nemůžou stát. Jako příklad bych třeba uvedl vyjádření: Nemovitosti v České republice nemohou spadnout na polovinu hodnoty... Není to sice velká pravděpodobnost, ale to, že si to člověk nedovede představit či připustit skutečně neznamená, že se to nikdy nemůže stát. Ve světě už se to v různých státech stalo. 

Z toho jednoznačně vyplývá, že při investování je dobré nesázet vše na jeden typ aktiv, ale riziko co nejvíce rozložit. A je pravda, že zrovna nemovitosti jsou v České republice hodně oblíbené. Jenže to je pak skutečně sázka jenom na jeden typ aktiv a může se kdykoliv stát, že se cokoliv změní a bude to mít negativní dopad právě pro investory do nemovitostí. I nejbohatší lidé světa dle World Wealth report od Capgemini mají v nemovitostech pouze kolem 16% svého majetku. A myslím, že když jde o nejbohatší lidi světa, že nemusí být úplně od věci se jimi inspirovat a alokovat majetek i do něčeho jiného než do nemovitostí. 

Jako první možnost mě napadá investice do akcií, kdy si mohu koupit třeba i 1600 největších světových firem jejichž výrobky a služby používají miliony lidí po celém světě. Díky tomu mám riziko rozděleno do mnoho firem, mám prostředky i jinde než v České republice, v jiné měně než česká koruna, tzn. z určitého pohledu je můj majetek vlastně lépe chráněn, než kdybych vlastnil pár nemovitostí v České republice.

Teď jsem od jednoho citátu trochu odbočil a více se rozpovídal, ale toto téma v České republice hodně rezonuje a hodně lidí věří nemovitostem dle mého názoru více než je zdrávo, tak jsem považoval za vhodné k tomu doplnit svůj názor.

Pak tu máme ještě jeden citát od neznámého autora: Při investování existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že zbohatnu, zatímco při spoření mám jistotu, že určitě zchudnu.
Prostřednictvím spoření totiž nikdo nikdy nezbohatnul a v současné vysoké inflaci obzvlášť.

A nakonec ještě 2 citáty neinvestičního charakteru od Steva Jobse, zakladatele společnosti Apple, kterého asi nemusím představovat:

„Nemám zájem být nejbohatším člověkem na hřbitově… Chci v noci usínat s tím, že jsem udělal něco báječného… Na tom mi záleží.“

a další:
„Ty nejlepší věci v životě mě nestály žádné peníze. To nejcennější, co všichni máme, je náš čas.“

a k tomu bych doplnil poslední citát od Marca Aurelia: "Žij tak, jako by každý den byl tvůj poslední."

Závěr

U těchto posledních citátů to může vypadat, že mluví proti investování, ale není tomu tak. Právě to, že lidé investují, aby dosáhli finanční svobody, tak skutečně mohou žít každý den tak, jak si přejí. Pak už je to pouze o tom, aby při tvorbě dostatečného majetku na dosažení finanční svobody, byla udržena rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Aby se člověk jenom nehonil za budoucností a užil si i přítomnost.

Pokud Vás zajímá více o konkrétně Vašich možnostech dosažení nekonečné renty a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám velmi rád budu věnovat. Děkuji Vám za pozornost a  přeji krásný den.


E-book

https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

 


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.