Překonat inflaci za každou cenu

28. únor 2022

Překonat inflaci za každou cenuPřekonat inflaci za každou cenu
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis podcastu:


Úvod

 Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Mnoho lidí, když vidí současné hodnoty inflace, tak se snaží rychle investovat, aby inflaci překonali. To samo o sobě není špatně. Ale obávám se, že mnoho lidí k tomu nepřistupuje úplně správně.

Nerozhodují se pro investování z toho důvodu, že chtějí investovat dlouhodobě a plnit si nějaký dlouhodobý investiční cíl. Často je jediným investičním cílem pouze to překonání inflace. 

ETF S&P 500 a překonání inflace

Brokeři hlásí, že aktuálně mají největší zájem o investici do indexu SP500 a extrémně často slyším od klientů, kteří poptávají naše služby: Chci si koupit etf na SP500, kde si ho mám koupit?

A když spolu pak více diskutujeme, často zjišťuji, že skutečně uvažují o investování pouze kvůli překonání inflace. Slyšeli, že když si koupí SP500, tak dlouhodobě mohou získat výnos až 10 procent a to inflaci překoná, tak to působí být jasná volba. Zároveň viděli, že loni index vydělal přes 25 procent, a tak vidí , že to nyní vydělává a těší se, že budou v nejbližší době také takto vydělávat možná i dvojciferným tempem.

Někteří tito lidé podléhají kognitivnímu zkreslení, které se nazývá v angličtině recency bias. Překládá se to jako chyba novosti a toto zkreslení znamená, že člověk přisuzuje velkou váhu nejnovějším informacím nebo událostem a přehlíží vše, co se událo dříve v historii. To znamená vidí, jak se trhům dařilo v posledních letech, sice tuší, že trhy mohou kolísat, ale dávají mnohem větší váhu tomu, co viděli v poslední době a to je právě ta past, kterou jim jejich mozek připravil.

Pokud člověk na trhu vytrvá, tak samozřejmě i při investici do SP500 může dlouhodobě získat výnos zmíněných 10 procent, ale je třeba si uvědomit, že jde o průměr, který lze dosáhnout až na skutečně delším horizontu. Na kratším horizontu může být výnos klidně několik let záporný a obávám se, že toto si mnoho začínajících investorů nepřipouští.

Pokořit inflaci z co nejvíce peněz

Mnoho lidí, jen aby se ochránili před inflací, investují co nejvíce ze svých volných peněz, aby náhodou jim inflace z toho neukusovala hodnotu. Jenže když si nenechají rezervu a trhy budou teď zrovna nějaký ten měsíc či rok klesat, co se stane?

Hodně se teď mluví i o tom, že v nejbližších možná i 10 letech se očekávají nižší výnosy a s tímto scénářem je třeba také počítat. Samozřejmě to tak být nemusí a může během nejbližších 10 let dojít k zajímavého zhodnocení, na to však nelze s jistotou spoléhat.

Jak to tedy udělat s hotovostí a jak tedy překonat se svými penězi inflaci?

První důležitou podmínkou je přijmout to, že inflaci s úplně všemi vašimi penězi nepřekonáte. 

Nutná finanční rezerva

Rozhodně je nejprve třeba mít k dispozici rezervu ve výši 3 až 6 násobku měsíčních výdajů a tuto umístit na spořicí účet. Je třeba, aby rezerva byla okamžitě k dispozici a z toho důvodu na těchto penězích prostě nelze inflaci překonat a nemá smysl se o to snažit.
U částky, nad rámec této rezervy pak lze uvažovat o termínovaném vkladu. U termínovaného vkladu jenom musíme zvážit, zda nám daný nadvýnos nad úrok spořícího účtu stojí za to, že nebudeme mít prostředky okamžitě k dispozici. Každopádně existují i varianty, kdy lze například 50% prostředků z termínovaného vkladu každý rok vybrat apod. Tzn. při vhodné kombinaci a rozdělení mezi spořící účet a termínovaný vklad se určitě najde nějaké rozumné řešení.

Termínované vklady na období 2 až 3 roky mají nyní sazbu kolem 4% a u spořitelních družstev lze dosáhnout dokonce i na 5% p.a. u vkladu na 3 roky. Pouze je třeba počítat s tím, že u spořitelního družstva je pojištění vkladů nikoliv do 100%, ale vlastně 90% vkladu. Lze za to získat o 1% ročně navíc, tzn. určitě to může být ke zvážení, i když to není vklad u banky, ale stále je vklad pojištěn.

Každopádně termínovaný vklad se hodí opravdu spíše jenom jako doplnění, případně na horizont pár nejbližších let. Kromě spořicího účtu či termínovaného vkladu může člověka napadnout i fond peněžního trhu, ale když odečteme od takového fondu nákladovost ať už průběžný či vstupní poplatek, dostáváme se na výnos kolem 3% a navíc jde o investici, která může oproti spořícímu účtu kolísat. Tzn. dle mého názoru na disponibilní rezervu a krátký horizont je vhodnější spíše spořící účet, případně termínovaný vklad než prostředky umísťovat do fondu peněžního trhu. A termínovaný vklad je vhodný pouze pro situaci, kdy prostředky můžete nějakou dobu postrádat nebo je náš investiční cíl například za 2, 3 nebo 4 roky apod. 

Proti-inflační dluhopisy

Na střednědobý horizont byly dříve vhodné české protiinflační dluhopisy, ale ty už bohužel nejsou k dispozici. Lze pak zvážit i zahraniční protiinflační dluhopisy, jenže na kratší či střednědobý horizont tam hrozí měnové riziko. Pohyb měn je větší než pohyb cen protiinflačních dluhopisů, tzn. změna kurzu měny by na takové investici mohla způsobit ztrátu. Z toho důvodu by taková investice do zahraničního protiinflačního dluhopisu musela být zajištěna do korun, abyste měnové riziko eliminovali.

Co se tedy týče prostředků, které mají sloužit jako finanční rezerva, případně jsou určeny na horizont nejbližších let, tak nemá smysl hledat nástroje, které inflaci překonají, protože to technicky není možné. Důrazně tedy doporučuji investovat a překonávat inflaci pouze s prostředky, které nebudete v nejbližších letech potřebovat a které jsou určeny na dlouhodobější cíle, ideálně na 10 let a více. 

Jak se investuje, když mám dostatečnou rezervu

Následně, díky tomu, že rezervu a tedy finanční stabilitu máte zajištěnu a zároveň investujete skutečně dlouhodobě, tak máte mnohem větší pravděpodobnost, že budete lépe snášet případné výkyvy na trzích. Kdybyste totiž investovali co nejvíce svých peněz do akciového trhu pouze proto, abyste překonali všemi penězi inflaci, bude to mít na vaše pocity úplně jiný vliv. Když pak najednou dojde k propadům na trzích, tak z toho důvodu, že nezůstaly dostatečné rezervy na účtu, vás to bude nutit prostředky raději vybírat ve ztrátě, abyste tzv. nepřišli o všechno nebo neztratili ještě víc. Tzn. nedostatek rezerv by vás nutil dělat přesně opak toho, co je správné.


Závěr

Investujte tedy skutečně pouze prostředky, které jsou nad rámec vaší rezervy a které nebudete brzy potřebovat. Zároveň je však také vhodné, aby tato rezerva nebyla přehnaně velká, což by zase způsobilo opak, protože pak vám skutečně z těchto peněz navíc bude inflace ukrajovat část hodnoty.  Neinvestujte tedy přehnaně moc prostředků, ale ani přehnaně málo. Nastavte si rozumnou finanční rezervu, jak jsem zmiňoval a zároveň i jak vám bude vyhovovat, abyste se s takovou rezervou cítili komfortně a zbývající část investujte.

Pokud Vás zajímá, jak konkrétně to ve vašem případě nastavit, jakou část prostředků investovat a hlavně jak tyto prostředky rozložit mezi různé typy aktiv máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o konzultaci zdarma a získáte 30 minut pro zodpovězení Vašich dotazů.

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit. - https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/


Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.
Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.