Příběhy klientů: Loni v červenci jsem začal čerpat rentu

27. duben 2022

Příběh pana Tomáše, který v roce 2000 začal budovat kapitál na čerpání renty. Vše počítáno v reálných hodnotách, tzn. včetně předpokládané a nakonec i skutečné inflace. Výpočet obsahuje i reálnou nákladovost investování.

Příběhy klientů: Loni v červenci jsem začal čerpat rentuPříběhy klientů: Loni v červenci jsem začal čerpat rentu


Přepis podcastu:

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta. Tentokrát půjde o novou sérii s názvem Příběhy klientů. Příběhy jsou kalkulovány dle reálných dat za posledních 100let a jsou inspirovány skutečnými osobami. 

Tuto epizodu můžete sledovat na YouTube, případně poběží i jako zvuková stopa na podcastových platformách. Pokud preferujete vše přímo vidět na obrazovce, odkaz na YouTube najdete v popisku podcastu. 

V prvním příběhu si povíme o panu Tomášovi. Když Tomášovi bylo 39 let, což bylo v roce 2000, rozhodl se začít budovat kapitál pro dosažení nekonečné renty, kterou bude mít možnost čerpat v jeho 60 letech, tedy za 21 let. V té době měl výrobní firmu s obratem 10.000.000 Kč, ale nechtěl svou budoucnost postavit pouze na firmě. Z toho důvodu si nechal zpracovat finanční plán, z kterého vyplynulo, že potřebuje čerpat rentu ve výši 50.000 Kč měsíčně. Zároveň chtěl, aby mohl za 21let čerpat takovou rentu, za kterou si koupí to stejné jako za 50.000 Kč v roce 2000. Bylo tedy počítáno i se znehodnocením peněz o inflaci. Při použití 3%ní průměrné inflace vychází, že v roce 2021 bude potřebovat čerpat rentu cca 93.000 Kč, aby si za tyto prostředky koupil to stejné jako v roce 2000.

Na vybudování renty měl tedy 21 let a v průběhu svého investování si stihl prožít 2 finanční krize a k tomu ještě propad v roce 2020 z důvodu covidu. Prožil velký propad akcií v roce 2000, kdy proběhlo splasknutí tzv. technologické bubliny a poté si zažil i propady při hypoteční krizi v letech 2007 a 2008. Z toho vyplývá, že to vlastně nebylo celé úplně ideální období, když tam byly 3 větší propady. Pojďme se tedy podívat jak příběh dopadl.

Aby měl Tomáš správně rozložené riziko, je počítáno, že nebude čerpat 100% prostředků z finančních investic. Ale z finančních investic bude čerpat 1 třetinu, druhou třetinu bude řešit investicemi do nemovitostí a poslední třetinu pokryje z vlastní společnosti, z které si bude vyplácet zisk, případně jí následně prodá a bude čerpat rentu z inkasovaných prostředků, které pak také zainvestuje... V našem příběhu budeme řešit pouze rentu z finančního majetku. Pokud je požadovaná renta 50.000 Kč celkem, tak na finanční majetek nám připadá třetina renty ve výši 16.666 Kč.

Jak jsem již několikrát zmiňoval, při investování je důležitá zejména správná alokace, tzn. rozložení prostředků mezi akcie a dluhopisy. Při tomto horizontu, pokud počítáme s vyváženým rizikovým profilem, můžeme investovat 80% prostředků do akcií a 20% do dluhopisů. Samozřejmě na horizont 21 let by mohlo být rozložení i více dynamické, ale počítám spíše s konzervativnějším přístupem.

K tomuto chci ještě doplnit, že vývoj, který vidíte na obrazovce vyplývá z reálných dat amerických akcií, dluhopisů i inflace. A zároveň je tam počítána i celková nákladovost 1,5% ročně, protože je počítáno, že o investice se mu stará profesionál. Všechna uváděná čísla v příběhu jsou tedy naprosto realistická, protože ve svém poradenství využíváme indexová ETF na dané trhy a k tomu je přidána i reálná nákladovost, tak přesně takovýchto hodnot by bylo za posledních 21 let dosaženo.

Pan Tomáš sice měl nějaká stavební spoření, penzijní spoření apod, ale pro výpočet renty s nimi nechtěl počítat. Tzn. nebylo počítáno s žádnou jednorázovou úložkou, pouze s měsíční. Díky tomu reálně budou k dispozici i další prostředky, které mohou pomoci k vyšší rentě, zejména do penzijního připojištění mu může přispívat jeho firma apod. 

A nyní se pojďme podívat, jak nám to vychází. Částka, kterou by Tomáš potřeboval odkládat je 13.000 Kč měsíčně, v tu chvíli se dostává na kapitál 6.833.103 Kč a pokud z toho počítám 3% nekonečnou rentu, vychází mi možná renta kolem 17.000 Kč, tzn. je to právě i drobně více než zmíněných 16.666 jako jedna třetina z renty 50.000 Kč. Ty zbývající dvě třetiny, jak jsem říkal, pokryje odjinud. Toto je jak vidíte vyjádřeno v reálných hodnotách. Tzn. jde o částky po odečtení inflace, aby bylo reálné si koupit za danou rentu to stejné jako v době tvorby plánu. 

Pokud si to přepneme do nominálních hodnot, tzn. kolik bude na daném investičním účtu svítit na konci, tak  můžete vidět částku 8.739.330 Kč a z toho nám může plynout renta 21.848 Kč. 

V úvodu jsme počítali s předpokládanou inflací 3%, dle které vycházelo, že bude Tomáš potřebovat čerpat rentu 31.000 Kč. Nakonec mu stačí nižší renta a to z toho důvodu, že v tomto období nebyla ve skutečnosti tak vysoká inflace a činila v průměru 2,02%. Je tedy vidět, že inflace dokáže hodně investici ublížit a když inflace není vysoká, tak zase dokáže hodně člověku zjednodušit dosažení cíle. U nových klientů však počítáme stále spíše s inflací v průměru kolem 3%, i když inflační cíl jsou 2%, protože díky tomu vytváříme určitou rezervu pro méně příznivý vývoj inflace, třeba zrovna pro taková období, jaká teď prožíváme.

Na tomto příkladu můžeme vidět, že dosažení nekonečné renty je naprosto reálné a i když jsem počítal s poměrně konzervativním řešením a i když nebylo počítáno s žádným jiným kapitálem z jiných produktů, tak stále tento klient na požadovanou rentu dosáhne.

Zde tedy můžeme vidět, že pokud se člověk rozhodne, nastaví si finanční plán a ten dostatečně dlouhou dobu dodržuje, tak je naprosto reálné nekonečné renty dosáhnout. Zároveň, pokud bych nepočítal s nekonečnou rentou, ale s výběrem 6% z kapitálu, tzn. jak jsem v prvním dílu zmiňoval čerpat 5.000 Kč z každého milionu korun, tak už je dosažitelná renta dvojnásobná a to ve výši 34.165 Kč. Kdyby rentu 6% chtěl čerpat už v 55ti letech a nečekat až do 60, tak už mohl čerpat 17.500 Kč měsíčně, což je poměrně příjemná renta i přesto, že ještě nebylo dosaženo investičního cíle.

Jak jsem již několikrát řekl, je lepší nějak začít a čerpat alespoň nějakou rentu než nezačít vůbec a nemít nakonec nic. Takže pokud o zajištění renty a finanční svobody přemýšlíte, doporučuji se do toho pustit co nejdříve.

Pokud spíše chcete, aby vám s tím někdo pomohl a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak se můžete obrátit na nás a získat 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si o konzultaci požádat.

E-book

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit. 

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu.   
Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.