Přidaná hodnota placeného investičního poradenství

29. duben 2021
224519_d68df332f74443b5a176513d0d17870d_mv2.png
Přidaná hodnota placeného investičního poradenstvíPřidaná hodnota placeného investičního poradenství


Analýzou přidané hodnoty poradce při správě investic se pravidelně zabývá společnost Vanguard, která je druhým největším správcem aktiv na světě, hned po společnosti BlackRock.

Jak je vidět z výše uvedeného koláče, tak největší část, kterou poradce může ovlivnit je investiční chování klienta. Jak jsme psali v našem článku Investovat racionálně nebo dle emocí?, lidé často prodávají, když je trh na vrcholu a naopak prodává, když je trh po velkém propadu. Úkolem nás, jako poradců je právě chránit klienta před těmito špatnými rozhodnutími, která mohou ubrat na výkonnosti až 1,5% ročně.

Další významný vliv má vhodná alokace aktiv. Určitě je velmi zásadní, zda při krátkém horizontu není v portfoliu příliš mnoho rizikových aktiv a při delším horizontu na druhou stranu příliš mnoho konzervativních aktiv. Správná alokace má větší vliv na portfolio než to, zda zvolím fond jedné společnosti nebo fond jiný. Chybná alokace může vzít až 0,75% z klientových výnosů.

Nemalý vliv, a to 0,70% má i výběr vhodných aktiv, z kterých bude prováděno čerpání renty a zároveň správné nastavení, jak toto čerpání bude technicky řešeno. V době propadu na trzích určitě není vhodné čerpat rentu z akciové složky apod.

Dalších 0,45% ovlivňuje využití nízkonákladových produktů a efektivní nákladovost celého investičního řešení a nakonec provádění rebalancování a udržení správné alokace doplní na výkonnosti 0,35% ročně.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru.

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.