Proč akcie rostou?

15. září 2021

Proč akcie rostou?Proč akcie rostou?

Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo shlédnout na našem Youtube kanálu viz níže:

Přepis podcastu:

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Budete v něm postupně získávat informace o tom, jak si zajistit svou vlastní nekonečnou rentu, která pokryje část nebo úplně všechny vaše měsíční výdaje. Zároveň je cílem, aby tato renta nebyla nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě soukromé renty se budeme zabývat i tím, jak si splnit i jakékoliv další finanční cíle, jako třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.
 
Dnes si povíme, o tom, z jakého důvodu vlastně akcie rostou. Samozřejmě musím dodat, že je to myšleno z dlouhodobého pohledu, protože krátkodobě tomu tak vždy být nemusí. Mnozí z Vás si nyní můžete říkat, vždyť přeci nemohou akcie pořád růst a tak se na to pojďme podívat...

Nejprve něco o akciích a také emocích, které jsou s akciemi spojené. Mnoho lidí se investování do akcií obává, protože mají pocit, že jde jenom o vzdušné zámky, nebo něco virtuálního či neuchopitelného. Avšak, pokud investuji do akcií, kupuji si vlastně podíl na dané akciové společnosti a díky tomu mám pak podíl na zisku i růstu hodnoty této společnosti. Při investici do akcií je určitě vhodné rozložit riziko do více firem, což je možné řešit například prostřednictvím koupě ETF fondu na celý index světových akcií jako je například index MSCI World. Prostřednictvím tohoto indexu si vlastně pořizuji 1600 největších a nejznámějších společností na světě. Mohu pak vydělávat na tom, že výrobky a služby těchto společností využíváme všichni v České republice každý den a stejně tak i miliony lidí po celém světě. 

Často se klientů ptám na takovou nevinnou otázku: Chtěli byste mí podíl na zisku společnosti Apple? Protože všichni vědí, že Apple má drahé produkty, vysokou marži a že tedy dobře vydělává, zatím žádný klient mi neodpověděl, že by podíl na zisku Applu nechtěl. Přitom mít podíl na zisku Apple je vlastně velmi jednoduché, stačí si prostě koupit jeho akcie. A to už najednou vznikají obavy ve smyslu, aha akcie, to je rizikové, tam můj kamarád prodělal a podobně. Investování do akcií má bohužel špatnou pověst a tak odpověď na otázku, zda chcete mít podíl na zisku Applu je zpravidla kladná, ale kdybych jí položil opačně a zeptal se chcete investovat do akcií, většina lidí odpoví negativně. 

A to je velká škoda. Zároveň, pokud si koupím ETF na světový akciový index, jak jsem zmiňoval, podíl akcií Applu v něm činí pouze zhruba 4%, tzn. i kdyby takto gigantická firma jako Apple zmizela ze světa, znamená to pro mě teoreticky ztrátu pouze 4%, ale reálně by to nebylo pravděpodobně takto najednou a podíl Applu by postupně přebírala jiná firma. Té se může dařit ještě lépe a vlastně nemusím přijít o 4%, ale ještě třeba 1% díky jiné firmě vydělat. 

Společností Apple jsem začal, protože to je firma s největší tržní kapitalizací na světě, ale pokud budeme pokračovat dalšími společnostmi ve světovém indexu, najdeme tam mnoho dalších světoznámých firem jako například Microsoft, Google, Facebook, Amazon, Toyota, Procter and Gamble, Intel, Visa, Coca Cola, Nike a nebo třeba Nestlé. Myslím, že všechny tyto firmy velmi dobře znáte a jsem si téměř 100%ně jistý, že jste výrobek či službu minimálně jedné z nich dnes již určitě využili. 

Z tohoto jednoznačně vyplývá, že investice do akcií není žádným vzdušným zámkem, ale jde o reálné aktivum a možnost těžit ze zisku známých světových firem. Zároveň k akciím chci dodat, že pokud srovnám investování do akcií s investováním do nemovitostí, je to óhledně vlastnictví velmi podobné i když se to na první pohled vůbec nezdá. Jako vlastník nemovitosti jsem zapsán na katastru nemovitostí a proti tomu jako vlastník akcie jsem zapsán pro změnu v Centrálním depozitáři cenných papírů. Obojí je tedy reálné a hmatatelné aktivum a obojí je zapsáno v nějakém registru, který potvrzuje vaše vlastnictví.

A nyní ke slíbenému vysvětlení, proč akcie rostou. Pojďme si to popsat na běžné životní potřebě. Představte si, že si chcete koupit chleba. Jdete tedy k pekaři a ten Vám chleba prodá. Ale tento pekař musí nějak uživit své zaměstnance a zároveň chce uživit sebe a svou rodinu, takže chleba Vám prodá jedině tak, že na tom bude mít zisk. Bez zisku je schopen Vám chleba prodávat pouze omezenou dobu. Aby pekař chleba vyrobil, potřebuje mít pec, kterou koupí od společnosti, která pece vyrábí a i tato firma mu pec neprodá bez toho, aniž by na tom realizovala zisk. Pec bude zřejmě na elektřinu, kterou musí odebrat od distributora energií a ten mu elektřinu také prodá se ziskem. Dále potřebuje mít bankovní účet, potřebuje účetní služby, musí se spojit s obchodními partnery přes telefon, takže musí využít telekomunikační služby, bude zřejmě mít automobily, které mu prodá se ziskem výrobce aut a dále si musí koupit benzín nebo naftu do těchto aut, na čemž také bude mít zisk ropná společnost atd. atd. takhle bych mohl pokračovat ještě do větších detailů. 

Zde můžeme krásně vidět, že na pouhém chlebu se vlastně uživí skoro celé hospodářství a mnoho firem díky jednomu chlebu bude realizovat zisk. Tento zisk buď reinvestuje do rozvoje firmy nebo vyplatí jako dividendu, tzn. já jako akcionář buď dostanu peníze zpět z dividendy a nebo roste daná společnost díky tomu, že majitel investoval do jejího rozvoje. A toto je právě důvod proč akcie stále rostou, protože takto přesně funguje kapitalismus a do té doby, dokud bude kapitalismus fungovat, tak hodnota firem z dlouhodobého pohledu poroste.

Samozřejmě krátkodobě může být hodnota firem nižší, to nám ukázala například loňská covidová situace, kdy akciový trh v březnu propadl zhruba o 30%, což bylo právě z toho důvodu, že investoři měli obavu ze snížení zisků firem. U některých firem se snížení zisků potvrdilo, ale například technologické firmy nakonec začaly dosahovat ještě vyšších zisků než před covidem a díky tomu se hodnota akciových indexů velmi rychle vrátila na předcovidovou úroveň. Zde bych jen dodal, že to samozřejmě nebylo jenom vývojem zisků, ale i podporou centrálních bank. I v jiných krizích, které historicky proběhly, byl vývoj podobný. Návrat na původní hodnoty sice nebyl tak rychlý jako v loňském roce, kdy k tomu stačilo pár měsíců, ale během dalších let po akciovém propadu se akciový trh vždy vrátil na původní hodnoty. Pokud je krize, firmám se dočasně daří hůře, ty firmy, kterým se nedaří, tak pohltí konkurence a postupem času opět začne firmám růst zisk a díky tomu se to promítne i do jejich vyšší hodnoty na akciových trzích. I v krizi potřebujeme kupovat chleba a i v krizi pekař potřebuje vydělávat, takže to povede opět k růstu hodnoty akcií, jak jsem již zmínil před chvílí.

Pevně doufám, že se mi podařilo co nejjednodušeji popsat v čem je koupě akcií zajímavá a z jakého důvodu vlastně akcie rostou. Pokud Vás to alespoň trochu přesvědčilo, doporučuji, abyste si sami nebo s pomocí zpracovali investiční plán a začali investovat ideálně hned. Na reálných datech je prokázáno, že časování trhu a tzv. čekání na pokles nefunguje a z toho důvodu je nejvhodnější okamžik k investování v podstatě kdykoliv, takže opravdu klidně právě teď. 
 
Pokud Vás zajímá, jaké jsou konkrétně Vaše možnosti ohledně dosažení nekonečné renty nebo si přejete analyzovat Vaše současné investiční nástroje a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově, případně máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 5000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si v pravém horním rohu můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám budu velmi rád věnovat. Děkuji Vám za pozornost a přeji krásný den.

 

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.