Proč investovat do ETF? Budoucnost mi zajistí má firma.

18. leden 2022

Proč investovat do ETF? Budoucnost mi zajistí má firma.Proč investovat do ETF? Budoucnost mi zajistí má firma.


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Dnes chci navázat na téma z 19. dílu, kdy jsem mluvil o tom, že někteří klienti váhají, zda vůbec chtějí nebo potřebují v budoucnu čerpat rentu. Konkrétně chci mluvit zejména o podnikatelích a majitelích firem.

Proč bych měl spoléhat na něco jiného než na svou firmu či podnikání?

Proč by vlastně takový majitel firmy či podnikatel měl tvořit kapitál pro budoucí rentu? Buduje přeci firmu, často velmi úspěšně, firma má hodnotu několika milionů korun, možná i desítek či stovek milionů korun, tak proč investovat na kapitálových trzích? Vždyť, když vložím peníze do mé firmy, tak mi vydělají třeba 20 nebo 30 procent a nebo třeba i více, tak proč bych měl tyto své peníze investovat na kapitálových trzích, když tam se dlouhodobě většinou budu pohybovat s průměrným výnosem do 10% ročně?

Ono to totiž není o výnosu. Je to o ničem jiném.

Zásadní je totiž diverzifikace rizika.

Pokud totiž veškerou svou budoucnost sázíte jenom na Vaše podnikání či na svou firmu, je to skutečně sázka jenom na jednu kartu.

Co když ...

Co když se Vašem oboru podnikání něco změní? Co když přijde nějaká nová agresivní konkurence, nebo co když se rozhodne ve Vašem oboru prosadit nějaký světový gigant jako je například Amazon, co když přijde nějaká pro Vás negativní legislativní změna, ... Mohli bychom vyjmenovávat dále, těch co když ... je spoustu. Že se to nemůže stát? 
Dovedli jste si ještě před březnem 2020 představit, že luxusní restaurace v centru Prahy nebo luxusní hotel budou mít ze dne na den tak vážný problém? Myslím, že pro většinu lidí to vše bylo něco těžko představitelného. To co se stalo však mělo jednu pozitivní vlastnost. Všichni jsme si mohli uvědomit, že stát se může cokoliv a to i takové věci, které bychom si dříve nebyli schopni připustit.

V každém oboru může dojít k převratné změně, nemusí to být úplně ze dne na den, ale většinou se nás budování firmy týká několik let a z toho důvodu sázet skutečně jenom na svou firmu či podnikání představuje nemalé riziko.

Riziko České republiky

Pokud podnikáte pouze na území České republiky, riziko je o to větší, protože může vzniknout i lokální problém. Stačí se podívat na současnou situaci v Turecku, propad turecké liry o 40%, inflace přes 30% a úroková sazba centrální banky ve výši 14%. To určitě není dobrá situace pro podnikání. Myslím, že nemůžeme s jistotou říci, toto se u nás nemůže stát...

A ještě tu mám jeden pohled na rizikovost vlastní firmy či podnikání. Pojďme si to přirovnat k investování do akcií na burze. Představte si, že se rozhodnete investovat na burze a máte k dispozici například 100.000.000 Kč a za těchto 100M si na burze koupíte pouze jednu jedinou akcii. Věřím, že většina z Vás by to nikdy neudělala, protože ví, že při investování do akcií se vždy mluví o diverzifikaci a zpravidla si většina lidí koupí více akcií, aby riziko diverzifikovali. 

Investování na burze

Mít pouze vlastní firmu tedy z určitého pohledu je velmi podobné tomu, jako kdybych si za několik desítek milionů korun koupili na burze jeden jediný akciový titul. U vlastní firmy to je samozřejmě pocitově jiné, protože firmu sami ovládáte a můžete ovlivnit její budoucnost. Zdá se tedy, že to máte pod kontrolou a nenesete tak velké riziko. Jenomže pokud si na burze koupíte právě tu jednu jedinou akcii, tak její majitel rozhodně také věří, že zrovna tomu jeho podnikání se bude dařit a že má vše pod kontrolou, stejně jako vy, jinak by přeci nepodnikal...

K tomu ještě trochu statistiky. Do pěti let zkrachuje celých 80 procent nově založených firem. Z těch, co přežijí, zkrachuje 80 procent v průběhu dalších pěti let. Jinými slovy – devět z deseti nově založených firem zkrachuje do deseti let od svého založení.
 
Po těchto všech negativech by skoro člověk zvažoval, zda bude dál podnikat, že? 🙂

Já však tímto nechci odrazovat od podnikání, budování vlastní firmy apod, ale chci upozornit na to, že není vhodné svoji budoucnost sázet právě jenom na tu jednu firmu či podnikání. Je třeba diverzifikovat riziko i do jiných aktiv.

Jak riziko rozložit a do čeho?

Optimálním řešením je taková diverzifikace, kdy svojí budoucnost postavíte z jedné třetiny na vlastní firmě či podnikání, další třetinu investujete do nemovitostí a poslední třetinu investujete do finančních trhů. Díky takové diverzifikaci máte právě riziko rozloženo do více typů aktiv a už to není sázka na jednu kartu. Pokud vyzdvihnu investice v rámci kapitálových trhů, tak ještě diverzifikaci rozšiřujeme do celého světa. Pořizujeme si totiž akcie a dluhopisy firem a států po celém světě. Pokud by tedy došlo k jakýmkoliv problémům v rámci ČR, jak jsem zmiňoval nebo přímo v rámci celého Evropského kontinentu, tak víme, že máme investiční majetek v Americe, Asii, Austrálii či v Japonsku a těch se naše lokální problémy netýkají. Máme tedy díky tomu zajištěnu i regionální diverzifikaci a ochranu rizika.

A jak tedy na to? 

Řešení je pak už jednoduché. Stačí si stanovit výši renty, u které víte, že Vám bude schopna pokrýt všechny Vaše měsíční výdaje a stanovit si investiční horizont, kdy si přejete mít možnost takovou rentu čerpat. Dle těchto údajů je pak už jen třeba zpracovat investiční plán, nastavit správnou alokaci a pak už jen zainvestovat jednorázovou částku nebo investovat měsíčně či ročně z vyplaceného zisku. Pokud budete postupovat správně dle investičního plánu, máte velmi vysokou pravděpodobnost, že v plánované době potřebné výše nekonečné renty dosáhnete.

Investování na kapitálových trzích má kromě diverzifikace i jednu zásadní výhodu. Existuje k tomu poučka od známého investora Warrena Buffeta:
„Nauč se vydělávat peníze, když spíš. Jinak budeš pracovat do té doby, než umřeš.“
Peníze jsou Vaši zaměstnanci a čím víc jich "zaměstnáte", tím víc jich pro Vás udělá potřebnou práci a nemusíte tomu věnovat čas, který své firmě či podnikání věnovat musíte.

Investování na finančních trzích tedy má spoustu výhod. Není to samozřejmě úplně dokonalé řešení, ale úplně dokonalé řešení neexistuje. Dokonalé není ani sázet pouze na své podnikání či firmu, ani pouze investovat do nemovitostí a tedy ani pouze investovat na kapitálových trzích. Všechny tyto jednotlivé pilíře, na kterých je vhodné postavit svou budoucnost, mají své výhody i nevýhody a z toho důvodu právě doporučuji diverzifikovat řešení své budoucnosti na zmíněné třetiny. Třetinu své budoucnosti postavit na své firmě či podnikání, třetinu na nemovitostech a třetinu na investicích do finančních trhů. Tak máte zajištěnu dostatečnou stabilitu a ochranu Vašeho bohatství, protože to pak není sázka jenom na jednu kartu.

Finanční svoboda, nezávislost

Pokud k tomuto všemu člověk v průběhu času přistupuje zodpovědně a po nějaké době se úspěšně dostane do situace, kdy už má dostatek majetku mimo firmu, ze kterého by mohl čerpat takovou renta, která bude schopna pokrýt celý jeho životní standard, může se dost zásadně změnit jeho přístup k životu.
I přesto, že mnoho lidí podniká nebo má svou firmu, stále je mnoho z nich závislých právě zejména na té firmě a vlastně ještě nedosáhli finanční svobody. Finanční svoboda nebo chcete-li finanční nezávislost není o tom, jak si mnoho lidí představuje, že budu jenom ležet na pláži a popíjet koktejly. Je to, jak jsem již dříve zmiňoval, o právu volby. Každý den mám právo volby, jak se svým životem naložit. Pracovat můžu, ale nemusím. Jsem již 100% finančně zajištěn a můžu svobodně dělat to, co chci, co mě baví, v čem se realizuji, věnovat se své rodině, dětem, vnoučatům apod.

Závěr

Zkuste si položit otázku. To, co teď dělám a čemu se věnuji, je to skutečně to, co chci ve svém životě dělat? Mám dost času na sebe a na svou rodinu?

Pokud jste si odpověděli ano, tak Vám gratuluji a pokud si odpovědí nejste jistí, stále není nic ztraceno. Stačí se rozhodnout a konat. Téměř každý si totiž může dovolit alespoň nějakou část peněz investovat.

Pokud váháte, jak to celé uchopit, jak diverzifikaci svého podnikání nastavit, jakou nastavit alokaci, kolik procent investovat do akcií, kolik do dluhopisů či jiných tříd aktiv případně, pokud máte jiné otázky a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám velmi rád budu věnovat. Děkuji Vám za pozornost,  přeji krásný den a příští středu opět na slyšenou.E-book

https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/


 

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.