Proč je inflace v ČR vyšší než v EU a co s tím investor může dělat?

7. duben 2022

Proč je inflace v ČR vyšší než v EU a co s tím investor může dělat?Proč je inflace v ČR vyšší než v EU a co s tím investor může dělat?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Inflace ČR vs Evropa

Dnes se podíváme na inflaci. Nejprve na to, proč je v České republice inflace vyšší než je průměr inflace v Evropské unii, a pak se podíváme i na to, co s tím jako investoři můžeme udělat.

Poslední potvrzená výše inflace v České republice byla 11,1% a v současné době je očekáváno, že inflace může poskočit ještě výše. Průměrná inflace v Evropě činila v únoru 5,2% a očekáváná inflace eurozony za březen je 7,5%. Je tedy vidět, že v České republice je inflace vyšší než je průměr Evropské unie. Z Evropské unie mají podobně vysokou očekávanou inflaci pouze Lotyšsko, Litva a Estonsko. 

Česká republika je nejvíce navázaná na Německo, a tak by mohlo být očekáváno, že inflace u nás bude podobná, avšak německá inflace za březen byla ve výši 7,3%. Naše inflace, která je očekávána na březen, je tedy bezmála dvojnásobná a očekávaná inflace za květen činí 14 až 15%.

Důvody vyšší inflace v ČR

A čím to je, že máme inflaci vyšší než naši západní sousedé?
Někoho může napadnout, že důvodem vyšší inflace je koruna, ale ta od listopadu loňského roku posilovala, což působilo spíše protiinflačně. Poté od začátku února i z důvodu války na Ukrajině koruna oslabila, což sice působilo skutečně pro vyšší inflaci, ale Česká národní banka poměrně rychle pomocí intervenci zajistila posílení koruny a to zase inflační tlaky snižuje.
Větším důvodem pro růst inflace bude trh práce. V České republice je dlouhodobě nízká nezaměstnanost, což znamená, že zaměstnanci se příliš neobávají o ztrátu práce a mohou tak zvýšit tlak na růst mezd. Zároveň se díky tomu neobávají utrácet, což je také jedním z důvodů, který tlačí ceny nahoru.
Dalším a významným důvodem vyšší inflace v České republice je růst nákladů na bydlení. V českých rodinných rozpočtech má cena energií vyšší váhu než v Evropě, což způsobuje větší inflaci v ČR a zároveň růst nákladů na bydlení ovlivňuje i růst cen stavebního materiálu a stavebních prací.
Hodně se hovoří o položce tzv. „imputované nájemné“, pod čímž si vlastně lze představit náklady na vlastní bydlení. Ceny nemovitostí v České republice rostly rychleji než ve většině zemí Evropy a z toho důvodu i tato položka dost zásadně zvýšila inflaci ČR.

Dalšími důvody byl například i vyšší růst cen oděvů a obuvi, kdy ceny u nás vzrostly o 16,5%, což je druhý nejvyšší růst v Evropě. Oproti tomu například v Německu ceny oblečení a obuvi naopak poklesly o 1,4%.

Poté českou inflaci ovlivnilo nakupování elektřiny za ceny stanovené na německé burze, kde je k tomu pro ČR přidána přirážka a dále máme nastaveno jinak fixování cen energií, což také mělo negativní vliv.
V České republice také lidé méně tvoří úspory, tzn. více utrácí a to také bohužel zvyšuje inflaci.

Jaký vliv měla minulá vláda na inflaci?

V neposlední řadě inflaci příliš nepomohla covidová podpora, která byly plošně vyplácena a nebyla nijak navázaná na výši generovaného zisku a pomyslný hřebíček do rakve tomu dala rozpočtová politika předchozí vlády, která sice nebyla hlavním důvodem, ale rozhodně vyšší inflaci ovlivnila.

Obecně se v nejbližších měsících a zřejmě i letech budeme muset smířit spíše s vyšší inflací ať už z důvodu války na Ukrajině, tak i z důvodu tzv. deglobalizace. Globalizace, která dříve probíhala měla samozřejmě pozitivní vliv na snižování inflace, toto vše se však nyní mění.

To jsme si tedy řekli, proč je v České republice vyšší inflace, ale teď by asi většinu z vás mohlo zajímat, jak se inflaci bránit.

Jak se chránit proti inflaci?

Inflace je určitě pro investora velké riziko, rozhodně větší než kolísání hodnoty akcií, čehož se lidé často obávají víc než by bylo třeba.
První důležitou věc, kterou chci zmínit je, že na boj s inflací je třeba být připraven dopředu a ve své investiční strategii počítat jak s vyšší, tak s nižší inflací. Pokud teď najednou chcete reagovat na vysokou inflaci a nepřipravili jste se dopředu, tak je již v mnoha ohledech pozdě.
A jak tedy inflaci překonat? Kromě protiinflačních dluhopisů České republiky, které již nejsou nyní k dispozici, dle mého nyní neexistuje nástroj, u kterého bych mohl s jistotou říci, že inflaci ve výši 15% určitě překoná. Je tedy třeba se na to dívat více z dlouhodobého pohledu, neřešit, že konkrétně v tomto roce, nebo možná i v příštím roce, inflaci překonáte. Snažte se překonat dlouhodobou průměrnou inflaci a nesnažte se přebít za každou cenu tu současnou, která může být vysoká pouze omezenou dobu. V letošním roce bude sice inflace zcela jistě vyšší, ale pokud se jí podaří snížit v průběhu příští roku a v dalších letech se přiblíží třeba alespoň ke 3%, když ne k inflačnímu cíli 2%, tak může vyjít průměrná inflace za nejbližších 5-6 let klidně kolem 4 nebo 5%, což sice není málo, ale zároveň to není něco, co by se nedalo překonat. Dívejte se tedy na to takto z delšího pohledu, protože v krátkodobém pohledu není reálné současnou inflaci s jistotou pokořit.

Do čeho investovat pro překonání inflace?

A jaká aktiva dlouhodobě s inflací vítězí? Jsou to zejména akcie, u kterých z 200letých dat vyplývá, že v průměru akcie překonávaly inflaci o 6,7% ročně. Kromě akcií se samozřejmě hovoří často i o nemovitostech. V posledních letech se nemovitostem sice dařilo, ale dlouhodobě světové nemovitosti překonaly inflaci pouze o 1% ročně. Zároveň je nyní otázka, jak hodně růst cen nemovitostí do budoucna zpomalí z důvodu růstu sazeb, z důvodu růstu nákladů na bydlení, kdy mnozí nebudou na bydlení ve vlastním mít apod. Určitou možností mohou být komerční nemovitosti, kde existují tzv. inflační doložky, ale pokud by se ekonomika propadla do recese, i v těchto nemovitostech nemusí být dostatek nájemníků a ani komerční nemovitosti nemusí překonat inflaci.

Další často zmiňovaná možnost pro překonání inflace jsou komodity. Uvádí se, že se dobře hodí do stagflačního období, tzn. období, kdy je vysoká inflace a ekonomika zároveň stagnuje. Je však otázka, zda je ještě stále vhodný okamžik do komodit investovat, protože jejich ceny již stihly poskočit výše a viděl bych to trochu jako spekulaci. Komodity mohou z důvodu války a i z jiných důvodů i nadále růst, ale zároveň také nemusí a už může být pozdě do komodit vstoupit. To stejné zlato. Jeho cena již také vzrostla. Může stejně jako jsem říkal u komodit zlato růst i nadále, ale také nemusí. Ani zlato nepřekonalo inflaci tak hodně, jak by si mnoho lidí mohlo myslet a za posledních 200let přinášelo pouze o 0,6% více než inflace. Zlatu svědčí situace, kdy je nízká reálná sazba, tzn. inflace je vysoká a bezriziková aktiva přináší malý výnos, tak reálný výnos je záporný. Pokud však dojde k poklesu inflace nebo k růstu úrokových sazeb ve světě, tak to na zlato nemá pozitivní vliv, tzn. zlato v nejbližší době vůbec nemusí být tzv. hedge proti inflaci, jak se často nazývá.
A co dluhopisy? Ty dle dlouhodobých dat překonávaly inflaci o 3,5%, tzn. mohly by být na první pohled aktivem, které pomůže inflaci překonat. Musely by to však být spíše světové protiinflační dluhopisy, když české již nelze koupit, ale u těch je třeba počítat i s měnovým rizikem. Dluhopisy s fixním kuponem a zejména ty s dlouhou splatností aktuálně nemusí být úplně vhodným instrumentem, protože se očekává další zvyšování sazeb americkou centrální bankou a to bude znamenat propad ceny těchto dluhopisů. Každopádně to je pouze krátkodobý pohled, dlouhodobě i dluhopisy mohou inflaci překonat nebo jí alespoň vyrovnat.

Jaké aktivum má dlouhodobě největší potenciál?

Když shrnu, co nám z tohoto všeho vyplývá. Je dobré nesnažit se spekulovat na to, zda teď budou skvělé komodity, nebo bude růst zlato, případně že stále budou růst nemovitosti a nebo že nejlepší jsou jenom akcie. Ideální je mít stále široce diverzifikované portfolio v rámci celého světa a ze všech těchto aktiv mít v portfolio něco.
Osobně dlouhodobě nejvíce věřím akciím, protože pod akciemi se neskrývá nic jiného než výrobky a služby, které miliardy lidí používají po celém světě každý den, každou hodinu a každou vteřinu. Firmy se umí situaci přizpůsobit. Rostoucí inflaci postupně promítnou do svých cen a dříve nebo později jim opět poroste zisk a díky tomu poroste i hodnota akcie. 

Kromě toho se investicí do akcií, pokud mluvím o globální diverzifikaci prostřednictvím ETF, chráním i proti tomu, že by se České národní bance nepodařilo při větších turbulencích udržet kurz koruny. Protože vlastním právě cenné papíry v cizích měnách, jak už jsem několikrát zmiňoval. Je však samozřejmě třeba, aby šlo o skutečně dlouhodobou investici. U krátkodobější investice může být vhodnější mít investici měnově zajištěnou.

Samozřejmě se hovoří o tom, že bude třeba se v nejbližší době smířit spíše s nižšími akciovými výnosy, ale pořád z dlouhodobého hlediska je to aktivum, za kterým stojí obrovské a úspěšné byznysy po celém světě a za několik let bude hodnota těchto firem spíše vyšší, což je důvod, proč mi dává smysl stále do akcií určitou část prostředků investovat. U většiny lidí by to rozhodně neměly být všechny prostředky. Majetek je ideální rozdělit i mezi jiné typy aktiv, jak jsem zmiňoval a díky tomu mi vzniká portfolio tzv. do každého počasí.

Je nyní vhodná doba investovat?

Stále trvám na tom, že pokud uvažuji o investování a chci investovat dlouhodobě, tak je vhodná doba pro investování v podstatě kdykoliv. Tzn. klidně rovnou teď. Dokonce pokud by došlo v nejbližší době k poklesům na trzích a já budu vstupovat do trhu postupně, například v 6 investicích v průběhu půl roku, tak díky poklesům na trhu nakupuji za lepší ceny a lepší ceny. Takže bych se hypoteticky měl na poklesy těšit a v nejbližších měsících bych si vlastně paradoxně neměl přát, aby trhy rostly. Zní to podivně, ale z finančního hlediska je to tak.

Závěr

Pokud tedy chcete pokořit inflaci, určitě to lze prostřednictvím investování zvládnout, jen je třeba být trpělivý a počítat dlouhodobé překonání inflace a nečekat, že hned v prvním roce inflaci pokořím. 

V případě, že si nejste jisti, jak přesně investici nastavit nebo máte jiné otázky a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak se můžete obrátit na nás a získat 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si o konzultaci požádat.

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu.   https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Zdroj:

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.