Proč mohou být propady investic nižší než se uvádí v médiích?

26. květen 2022

Proč mohou být propady investic nižší než se uvádí v médiích?Proč mohou být propady investic nižší než se uvádí v médiích?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

 Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.


Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Proč se neobávat investovat?

Mnoho lidí se bojí investovat, protože se obává zejména propadů. A protože v současné době se množí, mnohdy až katastrofické scénáře, o vývoji trhů a o propadech akciových indexů, tak se mnoho lidí obává o to více.
Přitom propad na trhu vlastně znamená slevu z kupní ceny a v současné době je naopak o mnoho výhodnější investovat než tomu bylo dříve.
Když zlevní vaše oblíbené zboží, také si ho spíše koupíte s u toho zboží také nevíte, zda ho náhodou nezlevní za měsíc třeba ještě více.
Stejně tomu je i na finančních trzích, můžeme nyní koupit se slevou a tato sleva může být za čas ještě o něco větší. Každopádně toto bych neměl brát jako něco, z čeho mám obavy, ale jako běžnou vlastnost fungování trhů a nebo dokonce spíše příležitost.

Zároveň ty propady, o kterých se hovoří v médiích se týkají pouze investorů, kteří mají umístěno 100% portfolia v akciovém trhu. 

Současný vývoj na trzích

Když se podíváme, o jak velkých propadech se v současné době bavíme, tak například technologický index Nasdaq propadl od svých vrcholů zhruba o 30%. Index SP500 je od svých maxim v propadu téměř o 20% a podobně je na tom i celosvětový index MSCI World.

Tyto všechny údaje o propadech, popisované v mediích, jsou však uváděny v dolarech. Pokud však investujeme do těchto indexů v korunách a investici měnově nezajišťujeme, tak je pro nás propad menší, protože jej brzdí oslabovaní koruny. Díky tomu je náš propad v současné době zhruba o 5% nižší, než kdybychom do korun zajišťovali. Náš propad v korunách je tedy o čtvrtinu nižší, než jaký byl propad hodnoty vyjádřené v dolarech, a to určitě není zanedbatelný rozdíl.

Zajistit investici do koruny či nikoliv?

Co se týče zajištění investic do koruny, jak jsem již několikrát zmiňoval, my určitě doporučujeme dlouhodobé investice, což rozhodně akciové investice jsou, do korun nezajišťovat. Chceme mít chráněný náš majetek proti lokálním problémům a mít jej alokován nejen mimo Českou republiku či Evropu, ale právě i v jiné měně než je česká koruna.

Co se týče vlivu české koruny, ta při velkých propadech samozřejmě pomáhá, potvrzuje se to nyní při vývoji koruny z důvodu války na Ukrajině a stejně naše propady koruna snižovala i v březnu 2020 při poklesu trhů z důvodu covidu. 
Samozřejmě to není tak, že koruna nám pomáhá ve sto procentech případů, ale my chceme mít ochráněno lokální riziko a z toho důvodu investujeme do cenných papírů v cizích měnách bez zajištění do korun.

Pak je tu ale ještě jedna věc, díky které mnoho investorů ani zdaleka nezažívá tak velké výkyvy, jak se o nich píše.

Vliv správné alokace mezi aktiva

Jak jsem již několikrát zmiňoval, nejzásadnější záležitostí, která má vliv na víc než 90% výsledku investičního portfolia, je správné nastavení alokace, tzn. správné rozložení mezi akcie, dluhopisy či jiná aktiva.

Pokud investor nyní vlastní 100% akciovou pozici, tak samozřejmě se ho současné výkyvy na trzích týkají přesně v těch procentech, které jsem uváděl. Investovat 100% do akcií je však vhodné pouze pro člověka, který přijímá kolísání jako běžnou záležitost, má třeba i zkušenosti s investováním, už si třeba nějakou krizi zažil a nebo věří, že propady trhů emočně ustojí. Zpravidla je také vhodné, aby takový člověk měl dostatečně dlouhý horizont. Ideálně alespoň 15 nebo lépe 20 let. 

Většina lidí však nechce přijímat tak velké kolísání a z toho důvodu by měli mít dle jejich investičního profilu nastavenu bezpečnější alokaci. Proti propadům se tedy můžete ochránit i tím, že správě svou investici rozložíte mezi jednotlivá aktiva. 

Příklad vývoje diverzifikovaného portfolia

Konkrétně jsem se zkusil podívat na následující rozložení portfolia.
40% světových akcií, 20% nemovitostní akcie ve formě tzv. REITů, 20% protiinflační světové vládní dluhopisy a 20% zlato.
Protože v takto rozloženém portfoliu můžeme vidět 60% akciové složky, tak rozhodně nejde o vyloženě konzervativní investici. Přesto za chvíli uvidíte, že díky rozložení mezi více druhů aktiv a přidáním složky dluhopisů a zlata je vývoj takového portfolia podstatně méně kolísavý.

Když se podíváme na výsledek takto rozložené investice od začátku roku, což je právě doba, kdy došlo na trzích k propadům, tak sice světové akcie propadly v dolarech, jak jsem zmiňoval, zhruba o 20%, ale toto portfolio, pokud to počítáme v korunách, propadlo v pouze zhruba o 7%.

A to je přesně to, o čem jsem již mnohokrát mluvil. Správná alokace je alfa omega investování. Zde můžete vidět, že pokud svou investici správně rozložíte mezi více typů aktiv a investujete v zahraničních měnách, tak se kolísání vaší investice může snížit na polovinu a při ještě konzervativnějším rozložení můžete kolísání snížit ještě více.

Investovat v současné době?

V současné době mnoho lidí váhá s investováním, když zmíněné propady akcií vidí a když je všude slyšet o vysoké inflaci apod. Ale kdy jindy by mělo být vhodné investovat než právě v této situaci? Zároveň to nemusí být o tom, že všechny prostředky člověk investuje najednou, ale může si postupně tvořit pozici a investici rozložit v čase. Jednorázově investovat třetinu prostředků a zbývající část investovat každý měsíc v průběhu nejbližšího roku, jak jsem o tom hovořil v 48.dílu podcastu s názvem: Strategie, u které se budete těšit na propady trhů.

Závěr

Pokud se tedy nyní obáváte investovat, doporučuji odhodit emoce stranou a podívat se na to pragmaticky, protože z finančního hlediska je rozhodně nyní mnohem lepší čas investovat než v jiné době, kdy trhy pokořovaly nová a nová maxima a nebyly tzv. ve slevě. Zároveň v současné době došlo ke spoustě změn a může být dobré zamyslet se nad správným rozložením vašeho majetku, s čímž se můžete obrátit na nás. Pokud máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak můžete jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. 

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.
Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.