Propady na trzích a jak na ně reagovat
13. březen 2025Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:
Textový přepis
Generováno ze zvukové stopy a upraveno
- Úvod
- Propad na trzích
- Důvody propadů a reakce trhu
- Co nás nyní na trzích čeká?
- Co když vliv na firmy bude negativní?
- Čeká nás další pokles či nikoliv?
- Statistika růstu/poklesu trhů
- Co když se obávám dalšího poklesu?
- Investujte i do jiných aktiv než akcií
- Pravidelná investice jako možné řešení
- Postupné investování (časová diverzifikace)
- Emoce při postupném investování
- Vnímání propadů u stávající investice
- Důležitost investování dle investičního plánu
- Proč mohou být akcie vhodnější než hotovost?
- Smysl držení správné alokace
- Využít nyní příležitosti propadu k investici?
- Příklad strategie využití propadu k investici
- Závěr
Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
V předchozím dílu podcastu o extrémním růstu akcií jsme si říkali, že ten růst není až tak extrémní v historickém kontextu.
Na konci jsem slíbil, že dalším tématem budou poklesy a jak na ně případně reagovat.
Propad na trzích
Je to docela zajímavé, protože podcast o extrémním růstu akcií vyšel právě, když trhy byly na maximech, a od té doby ten propad skutečně přišel a trhy propadly kolem 10 %. Záleží samozřejmě vždycky, jestli je to vyjádřeno v korunách nebo v dolarech, a v korunách právě ten propad byl o něco větší.
Důvody propadů a reakce trhu
Důvodem těchto propadů byla zejména politika Donalda Trumpa o tom, že najednou cla na Mexiko, Kanadu ano a potom zase ne, a různě se to měnilo i třeba na tu Evropu cla atd. Obecně panuje obava, že ta cla a ta obchodní politika zvýší inflaci a naruší mezinárodní obchod. Kvůli tomu se můžou snížit marže firem, a pokud se sníží marže firem, tak samozřejmě je zde riziko i snížení zisků a potenciálně na to akcie samozřejmě reagují poklesem, protože nižší očekávaný zisk znamená nižší hodnotu té akcie.
Opět se začíná skloňovat i recese, dokonce Donald Trump uvedl, že je připraven překonat i určité přechodné období při zpomalení ekonomiky, a to právě vyvolalo tu největší nervozitu, kdy teď v pondělí ten propad byl přes 2 %. A ono je to i trošku o tom, že po zvolení Trumpa ty akcie poměrně významně rostly a nyní ta euforie poněkud ochladla.
Co nás nyní na trzích čeká?
Je pravda, že v nejbližší době lze stále očekávat určitou nervozitu, ale může se stát, že postupem času se to s těmi cly třeba vyvine o něco lepším směrem, že i když je to nahoru a dolů, tak nakonec třeba nemusí být úplně vše uplatňováno, tak jak Trump předesílal.
Pro Trumpa je i důležitý růst indexu S&P 500 a on může nakonec tomu podlehnout, že uvidí ty propady a může vlastně tu svou rétoriku trošku změnit.
Co když vliv na firmy bude negativní?
Ale samozřejmě, i kdyby to nezměnil a i kdyby ta cla byla všechna stanovena tak, jak se o tom hovoří, tak je spousta firem, na které to nemusí mít až tak významný vliv. A i přesto, že dojde potenciálně u některých firem ke snížení marží a potenciálně ke snížení ziskovosti, tak i jak jsem v jednom z předchozích podcastů hovořil, předpokládaný růst ziskovosti na tento rok nebyl vůbec malý, byl v podstatě dvouciferný.
Pokud tedy dojde ke snížení růstu ziskovosti, tak to stále nemusí znamenat, že by akcie měly nějak významně padat, protože ten růst ziskovosti by stále mohl přetrvat.
Čeká nás další pokles či nikoliv?
Takže teď je to otázka. Máme čekat další pokles? Budou zde stále nějaké problémy, ať už co se týče celní politiky nebo něčeho jiného? Nebo už se teďka odrazíme od pomyslného dna a bude pokračovat růst?
Mnoho lidí by se mohlo i v současné geopolitické situaci těch poklesů obávat a mohli by mít chuť vlastně čekat ještě na další pokles a teprve potom nakupovat.
Jenomže, jak říká Peter Lynch, čekáním na poklesy lidé ztratili mnohem více peněz než v poklesech samotných.
Tím pádem čekat na pokles a teprve potom realizovat další investici se nemusí úplně vyplatit.
Statistika růstu/poklesu trhů
Stále jsme v situaci, jako v podstatě kdykoliv, že trhy mohou jít jak dolů, tak nahoru, dobře mohou jít i takzvaně do strany, ale statisticky trhy zhruba ve dvou třetinách období rostou a jenom v té jedné třetině času klesají.
To znamená, že pokud bychom se na to podívali statisticky, tak máme spíše větší pravděpodobnost, že ten růst se obnoví a bude pokračovat.
Pokud se přesto obáváte, že v současné situaci příliš nechcete investovat, tak stále to má své řešení.
Co když se obávám dalšího poklesu?
Ono se totiž o těch propadech hovoří zejména ve smyslu investic do akcií, ale my samozřejmě nemusíme investovat jenom do akcií. Já o tom občas hovořím, že se hlavně mluví vždycky o akciích, o akciovém trhu a propady a kolísání... Ale my můžeme investovat i do jiných typů aktiv, jako jsou dluhopisy nebo jiná alternativní aktiva.
Nebo se hovoří i třeba o private equity a komoditní složce, prostě cokoliv. A zejména třeba ta dluhopisová složka a kratší dluhopisy rozhodně nekolísají tak extrémně, jako kolísají akcie. A stále vlastně, když budeme teď alokovat část prostředků třeba i do těch dluhopisů nebo do jiných aktiv a nebude to jenom do akcií, tak nám žádný významný propad nehrozí.
Investujte i do jiných aktiv než akcií
To znamená, určitě je to o tom, že se můžete zamyslet nad tím, jestli byste třeba v tom portfoliu mohli mít i jiná aktiva, než jsou akcie a díky tomu byste třeba byli i výrazně klidnější a nemuseli byste se těch propadů tolik obávat. Protože investovat 100 % prostředků do akcií prostě není pro každého.
Právě proto my ve většině případů u většiny klientů realizujeme tzv. multi-asset portfolia. Ta obsahují širokou škálu aktiv a máme tam vysokou pravděpodobnost, kdyby klient potřeboval nějaké peníze nebo chtěl něco vybírat, tak tam vždy může být aktivum, které tzv. není v propadu a z kterého můžu vybírat. Ale nemusí to být jenom o potřebě výběru, protože většinu investujeme dlouhodobě, tak samozřejmě takhle široce rozložené portfolio nekolísá zdaleka tak hodně, jako když investuji 100 % do akcií.
Pravidelná investice jako možné řešení
A pokud ani tato myšlenka pro vás není řešení, tak to může být o tzv. pravidelné investici. I kdyby teď došlo k propadu, tak budete teď investovat levněji. Kdyby trhy teď klidně třeba rok nebo dva roky “padaly”, tak při pravidelné investici investuji stále levněji a levněji. Tzn. ve své podstatě to pro mě může být celkem z dlouhodobého hlediska zajímavé.
Ale i kdyby ten propad takhle dlouho neměl pokračovat a mělo by to být o určitém kolísání a průběžném růstu, tak ve chvíli, kdy já investuji pravidelně, tak mě vůbec žádným způsobem neovlivňují emoce.
Ideálně mít nastavený trvalý příkaz na 10.000, 50.000 nebo 100.000 Kč měsíčně podle možností a v tu chvíli investuji vždy k datu trvalého příkazu a není pro mě rozhodující, jestli ten trh zrovna je v propadu, jestli teď akcie vyrostly a nebo ne a má to právě tenhle pozitivní vliv v rámci emocí.
Postupné investování (časová diverzifikace)
A nebo podobné jako ta pravidelná investice je i pokud mám jednorázovou částku k investici, tak můžu udělat takzvanou časovou diverzifikaci. To znamená rozložit tu jednu investici do několika měsíců a v tu chvíli také to je pro mě emočně příjemnější, protože když přijde propad, tak já vím, že nemám ještě zainvestovány všechny peníze a že vlastně v tu chvíli investuji za zajímavější cenu.
Sice statisticky, jak jsem zmiňoval, trhy spíše rostou, tak pravděpodobně rozložení v čase může vyjít finančně hůře, ale pro emoce je to opravdu dobré, protože jak nám v hlavě funguje tzv. averze ke ztrátě, tak kdybychom zainvestovali všechno najednou a pak najednou došlo k propadu, tak to na nás může působit velmi nepříjemně.
Emoce při postupném investování
Zatímco když investuji postupně a trhy rostou, tak já se sice připravuju o určitý výnos, ale nevyvolává to pro mě tak negativní emoce, protože jsem možná přišel o výnos např. 2 či 5%, ale není to skutečnost, kdy vidím nějakou ztráta. Ta ztráta nás totiž “bolí” skutečně podstatně více. A je jedno, že jde o ztrátu pouze dočasnou. Časová diverzifikace tedy určitě může dávat smysl a pro to emoční fungování to rozhodně může být dobré.
Toto téma jsem rozebíral i v jednom z YouTube videí, které se jmenuje Strategie, u které se budete těšit na propad trhu - https://www.kopecky-advisory.cz/blog/strategie-u-ktere-se-budete-tesit-na-propad-trhu.html.
Vnímání propadů u stávající investice
A pokud je to o tom, že jsem již investoval, vidím propad a nemám aktuálně nějaké další prostředky k investici, tak to samozřejmě člověk může vnímat jinak. Ale ani tam to nemusí být průšvih.
Průšvih by to byl pouze v případě, že jsem investoval jenom kvůli tomu, že u akcií se říká, že hodně vydělávají a já jsem čekal vysoký výnos a najednou tam ten výnos není.
Nebo jsem čekal, že přece nenechám peníze na nějakém vkladu nebo spořícím účtu nebo jinde krátkodobě a budu investovat do akcií, abych právě více vydělal.
To by rozhodně průšvih mohl být, protože není to nastaveno podle žádného plánu, není žádná strategie. Je to jenom o tom, že jsem cílil na vysoký výnos, který sice u akcií dlouhodobě přichází, ale krátkodobě to tak nemusí vždy být.
Důležitost investování dle investičního plánu
To znamená, pokud investuji podle nějakého plánu, mám finanční či investiční plán, tak vždycky se mi s tím lépe pracuje, protože peníze mám rozdělené na krátkodobé cíle a dlouhodobé cíle.A dle toho vím, jaký podíl akcií tam mám mít nebo nemám mít.
No a pokud přijde další pokles, tak neudělám nic jiného, než že zkontroluji plán a dívám se na ty cíle a na horizont či rozložení investic.
U krátkých cílů akcie vůbec nemám, to znamená propad se mě
netýká.
A u těch dlouhých cílů nebo dlouhodobějších
bych akcie samozřejmě měl v portfoliu mít.
Proč mohou být akcie vhodnější než hotovost?
A potřebuji je tam mít, protože chci překonat inflaci a z dlouhodobého hlediska je pro mě lepší mít investice v akcích než třeba v hotovosti. Protože v té hotovosti mi to inflaci nepřekoná a díky tomu já nesu riziko, že ten cíl si nikdy nesplním. Zatímco v akcích ano.
Když se tedy dívám na svůj plán a dojde k propadu, tak akcie jsou vlastně levnější, já je mám mít v portfoliu.
K čemu mě to vybízí?
Měl bych samozřejmě akcie dokoupit.
Smysl držení správné alokace
Toto se dá i ukázat i při řízení alokace portfolia. Když mám například správné rozložení portfolia na daný horizont 50 % akcií a 50 % dluhopisů, tak pokud dojde k propadu a já najednou mám třeba 55 % dluhopisů a 45 % akcií. Tak mi chybí 5 % akcií, no a já vlastně prodám 5 % dluhopisů, koupím 5 % akcií.
A vlastně mě to také navádí realizovat přesně to, co je vhodné, protože pokud moje správná alokace je 50 na 50, tak já vlastně prodávám to, co zrovna není správně naceněné nebo co je dražší a kupuji si to, co je levnější. Díky tomu mi to automaticky přesouvá prostředky mezi těmi aktivy, tak jak je vhodné z hlediska alokace a výnosnosti.
Takže skutečně mi to vybízí prodávat to, co je drahé a kupovat si to, co je levnější.
Využít nyní příležitosti propadu k investici?
Takže tady je vidět, že pokud investuji a mám dlouhodobý cíl, tak je vidět, že akcie bych spíše měl v tuto chvíli nakupovat. V souvislosti s tím se teď šíří zprávy, že je to super příležitost, že teď došlo k propadu a že bude super nyní nakupovat.
Což já samozřejmě úplně nerozporuji. Doteď jsem o tom hovořil. Ale je vhodné postupovat s nějakou předem stanovenou strategií. To znamená neinvestovat teď úplně všechny volné peníze a snažit se toho maximálně využít.
Příklad strategie využití propadu k investici
Ale nastavit si například, že jednu třetinu zainvestuji nyní a teprve v případě, že bude pokračovat propad a že bude další příležitost, tak si přesně nastavit nějaké spouštěče, kdy třeba realizovat další investici druhé třetiny a podobně.
Bez toho, aniž bych měl stanovenou takhle strategii a nějaké konkrétní spouštěče, tak to rozhodně pak nemusí být ideální.
Já samozřejmě nevím, zda propad bude pokračovat nebo ne, ale právě proto je dobré nepoužít všechny volné peníze, ale postupovat s konkrétní strategií, mít nastavené ty bariéry k realizaci či nerealizaci apod.
Závěr
A pokud tedy shrnu dnes to nejdůležitější, tak jednou z možností je investovat pravidelně. Jak jsme si říkali, emoce v tu chvíli nás neovlivňují. Mám nastavený trvalý příkaz a díky tomu těchto příležitostí, těch výkyvů na trzích vlastně automaticky využiji.
V případě, že investuji nějakou větší částku, můžu ji rozložit v čase, využít tedy tu takzvanou časovou diverzifikaci a opět emočně můžu být takzvaně více v pohodě.
Pokud už jste v situaci, že přijímáte to, že propady bychom měli brát spíše jako běžnou součást investování nebo dokonce jako příležitost. Tak můžete, avšak s konkrétní strategií, s konkrétními spouštěči, tohoto období využít k investování do akciové složky a v budoucnu vám to může přinést určitý nadvýnos. To znamená, máte možnost si splnit své cíle s o něco méně investovanými penězi.
A to by bylo k dnešnímu dílu vše.
Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když k sobě budete mít člověka, který vám poradí, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit.
Stačí jít na náš web www.kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30-minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.
Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.
Novinky a zajímavosti
Sledujte novinky a zajímavosti na našem Whatsapp kanálu
Už vám nic neunikne ⤵️
📈 Investování a vše kolem něj -
Nekonečná renta
Kalkulačka renty
spočítejte si svou vlastní rentu⤵️