Psychologické okénko 2 - proč se bojíme ztrát?

20. duben 2022

Psychologické okénko 2 - proč se bojíme ztrát?Psychologické okénko 2 - proč se bojíme ztrát?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Dnešní tématem bude opět náš mozek a jak nás ovlivňuje při rozhodování v životě a také právě při investování. Konkrétně se podíváme na tzv. averzi ke ztrátě.

Ztráta je 2x horší než zisk

Ztrátám přikládáme v našich hlavách větší význam než ziskům. Hovoří se o tom, že ztrátu prožíváme z psychologického hlediska zhruba dvojnásobně víc než zisk ve stejné výši. 

Daniel Kahneman a Amos Tversky provedli neuroekonomickou studii kdy účastníci měli zhodnotit investiční příležitost, ve které měli 50% šanci získat až 5 násobek počáteční investice a proti tomu 50% šanci, že o celou investici přijdou. To je hodně rozumné riziko proti možnosti získat 5 násobek částky. Potenciální zisk je v tomto případě podstatně vyšší než potenciální ztráta. Ze studie však vyplynulo, že potenciální bolest ze ztráty natolik omezí výpočetní procesy v mozku, že velkému množství lidí brání využít zajímavou investiční možnost, kterou by bylo vhodné z racionálního pohledu přijmout.

Averze ke ztrátě tedy jednoznačně ukazuje, že jednotlivci řešili potenciální ztrátu podstatně více než zisk stejné velikosti.

Nyní si podíváme na různé příklady, při kterých nás averze ke ztrátě ovlivňuje.

Životní příklady averze ke ztrátě 

Představte si, že jdete po ulici a najdete pětistovku, určitě vám to udělá radost a budete mít dobrý pocit. Pokud si však představíte, že o něco později totožnou částku ztratíte, tak pocit ztráty bude mnohem intenzivnější než původní pozitivní pocit při nalezení totožné částky. V takový okamžik jste vlastně ve stejné finanční situaci, jako před nalezením pětistovky, protože i tam jste neměli nic, ale po tom, co tu pětistovku ztratíte, z psychologického hlediska se budete cítit mnohem hůře než předtím. 

Podobně si můžete představit situaci, že za splnění nějakého nepříjemné věci vám někdo nabízí například 1000 Kč, tzn. když se rozhodnete tu věc neudělat, tak jste o 1000 Kč přišli. A pak pak si proti tomu představte, že jste měli v kapse 1000 Kč, ale že jste tyto peníze ztratili. Finančně je to stále o tom, že jste přišli o 1000 Kč, ale v druhém případě Vám to bude rozhodně vadit mnohem více, protože nejde o možný zisk, ale jde o ztrátu, kterou očividně prožíváme mnohem intenzivněji.

Na univerzitě v Santa Cruz, udělali zajímavý experiment, kdy vzali skupinu obchodníků a rozdělili je na dvě skupiny. Obě skupiny udělaly tepelný audit v domácnostech a na základě toho měli pak rodinám nabízet možnosti zateplení. První skupina v domácnostech argumentovala: "Pokud si dům zateplíte, tak každý rok ušetříte 300 dolarů". Druhá skupina používala pro argumentaci stejnou částku, ale sdělení bylo negativní. Tzn. říkali "Pokud si dům nezateplíte, tak každý rok přijdete o 300 dolarů". Následně vyhodnocovali prodejní výsledky a asi tušíte, jak vše dopadlo. Daleko úspěšnější byla skupina, která ukazovala, o kolik domácnosti přijdou, než ta, která argumentovala tím, co domácnosti získají.

A jak nás to ovlivňuje při investování?

Jeden z příkladů jsem uváděl ve 41.epizodě, kde právě z důvodu averze ke ztrátě investoři raději prodávají ziskové pozice, které by mohly dále růst a nechtějí prodat ztrátové pozice, které jsou často už ztracené a navíc mohou ještě dále klesat. A to vše jenom proto, že nechtějí realizovat ztrátu, chtějí si připsat zisk. Přitom dlouhodobě mohou přijít o víc než při prodeji jedné ztrátové pozice. 

Averze ke ztrátě je jeden z hlavních důvodů, proč se lidé bojí investovat. Z toho důvodu mnoho lidí raději nechá peníze na spořícím účtu nebo si koupí nějaký garantovaný investiční produkt, protože se příliš bojí toho, že by mohli mít na investičním účtu méně než tam vložili, bojí se potenciální ztráty. Většina lidí samozřejmě vnímá, že potenciál výnosu je při dlouhodobém investování zajímavý, ale vidina ztráty je natolik negativně ovlivňuje, že raději neinvestují. Přitom větší ztrátu lidem většinou přinese právě to, že neinvestují.

Ztráty přichází mnohem méně než si myslíte

Když k tomu doplníme statistiku dle reálných dat, tak můžete vidět, že obava ze ztráty při investování je podstatně větší než by bylo třeba. Když si představíme investora, který jednorázově zainvestuje 50% prostředků do akcií a 50% prostředků do dluhopisů na období 7 let, tak tento investor nerealizoval zisk pouze v 0,18% případů za posledních 100 let. To je vlastně riziko ztráty blížící se nule. Proti tomu, když si podíváme na jinou situaci, kterou si každý dovede přestavit, tak pravděpodobnost, že řidič automobilu zažije během jednoho roku dopravní nehodu je 1,38%. Takže riziko dopravní nehody je 7,5krát vyšší než že realizuji ztrátu na investici při délce 7 let. A stačilo by dokonce investovat jenom o 1 rok déle, protože při 8 letém horizontu a při jednorázové investici 50% do akcií a 50% do dluhopisů, už je riziko ztráty nulové. Pokud bych volil například 5 let, tak stále v 95% případů došlo dle reálných historických dat k realizaci zisku a v průměru byl na 5letém období při této alokaci zisk dokonce 8,55% ročně. 

Závěr

Je tedy vidět, že kvůli averzi ke ztrátě vám váš mozek možné ztráty při investování nafukuje do obřích rozměrů a tyto ztráty pak vidíte mnohem víc, než jaké reálně jsou a nemusíte přes tento klam vidět i podstatně větší pravděpodobnost zisků. Dle reálných dat je vidět, že pravděpodobnost ztráty s délkou investice klesá a byla by chyba vůbec neinvestovat a nechat se obavou z možné ztráty ovlivnit. Je třeba mít na paměti, že ztráty v hlavě násobíme a je tedy vhodné se na celou věc podívat více racionálně, bez emocí a s chladnou hlavou. Díky tomu nepřijdete o mnoho set tisíc nebo možná i milionů korun, které byste museli vynaložit navíc, když kvůli přehnané obavě ze ztráty nikdy nebudete investovat.

V případě, že váháte ohledně investování nebo máte jakékoliv otázky k tomuto tématu a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak se můžete obrátit na nás a získat 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si o konzultaci požádat.

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu.   https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.