Ropný šok? Srovnání současnosti s historií.
21. březen 2022Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:
Nebo na našem YouTube viz níže:
Přepis podcastu:
Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému s klienty směřujeme, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.
Kromě války na Ukrajině se nyní hodně řeší cena nafty a benzínu. Podíval jsem se tedy trochu do historie, co se kdy událo ohledně ceny ropy a jak tedy můžeme vnímat současnou situaci ve srovnání s historií.
Je samozřejmé, že pokud v dané době člověk žije a sám vše prožívá, tak je pro něj vše mnohem intenzivnější a mnohem víc vnímá vše negativní. K tomu však chci dodat, že v historii nastaly v souvislosti s ropou mnohem horší okamžiky než jsou nyní.
Ropný šok v 70. letech a v r. 1990
Největší ropný šok v historii nastal v roce 1973 a spustil na dlouhou dobu vysokou inflaci.
Tomuto ropnému šoku předcházela arabsko-izraelská válka a počínající ekonomická stagnace v USA.
Americký prezident Nixon v roce 1971 zrušil zlatý standard a z toho důvodu již nebyla americká měna krytá zlatem. Hodnota dolaru tedy poklesla. Cena ropy se však samozřejmě udává v dolarech a to znamenalo, že vývozci ropy za ní najednou začali dostávat méně peněz. To se jim logicky vůbec nelíbilo.
Druhou zásadní událostí, která vše ovlivnila, byla zmíněná válka mezi Izraelem a arabskými zeměmi také právě v roce 1973. Arabské země v rámci kartelu OPEC produkovaly dvě třetiny světové ropy a v důsledku války uvalily embargo na vývoz ropy do zemí, které podporovaly ve válce Izrael. To se týkalo zejména USA a Nizozemí.
Vývozcům ropy se tedy nelíbilo, že dostávají za ropu méně peněz, a tak v říjnu 1973 OPEC snížil těžbu ropy o 5%, aby mohl lépe ovlivňovat její cenu. Ropy bylo najednou omezené množství a začala razantně zdražovat. Cena ropy stoupla ze 3 dolarů za barel na 5 dolarů za barel a v průběhu další roku cena vzrostla dokonce na 12 dolarů za barel. Byl to tedy růst během jednoho měsíce skoro na dvojnásobek ceny a během dalšího roku na čtyřnásobek původní hodnoty.
OPEC byl nakonec překvapený, jak negativní dopad jejich rozhodnutí způsobilo a embargo v březnu 1974 zrušil. Bohužel to na cenu ropy již nemělo vliv a cena pak již nikdy neklesla pod 12 dolarů za barel.
Situace v té době byla až tak špatná, že například v Německu v listopadu 1973 bylo zakázáno na 4 týdny jezdit v neděli autem. Jakkoliv to zní absurdně, můžete na internetu najít fotografie prázdných německých dálnic z té doby. V Británii v továrnách náročných na spotřebu ropy zase zkrátili pracovní týden na 3 dny. Je tedy vidět, že problém s ropou byl v té době značný a že to státy musely dost řešit.
Další ropný šok proběhl v roce 1979, kdy Irán válčil s Irákem a cena ropy vzrostla z 13 dolarů na 39 dolarů, takže na trojnásobek. A proti ceně z roku 1973 šlo o více než desetinásobné zvýšení ceny.
Dalším obdobím, kdy cena ropy vzrostla na víc než trojnásobek bylo v roce 1990 při invazi Iráku do Kuvajtu.
V historii proběhla i jiná období rychlých růstů cen ropy, ale toto byly asi nejzásadnější ropné šoky, které v historii proběhly.
A jak je to s ropným šokem v současnosti?
Když srovnáme současnou situaci s historií v konkrétních částkách, tak ropa na konci února stoupla z hodnoty kolem 90 dolarů na hodnoty blížící se 130 dolarů za barel. Vzrostla tedy pouze o zhruba 40%. Takže to rozhodně není zvýšení o násobek původní hodnoty jako v 70. letech či v roce 1990. Zároveň po pár dnech se cena stabilizovala a začala se vracet k původní úrovni, takže dnes 15.3. se obchoduje již kolem 95 dolarů za barel, takže jenom o trochu výš než před invazí na Ukrajinu.
Samozřejmě se může ještě leccos v budoucnu změnit, ale jen jsem na srovnání s historií chtěl ukázat, že v dřívějších dobách jsme na tom s extrémním růstem ceny ropy byli i podstatně hůře.
Možný pozitivní dopad
Pak je tu ještě jeden důležitý kontext. Jak se někdy říká, všechno zlé je pro něco dobré. V 70. letech při největším ropném šoku si svět najednou uvědomil, že zásoby ropy nejsou neomezené a že ropa nemusí být stále levná. V automobilovém průmyslu se začaly dělat motory s nižší spotřebou a na skladech zůstávalo mnoho aut se silnými motory, které nikdo nechtěl. Ropou se najednou přestalo plýtvat, země začaly pátrat i po vlastních nalezištích, hledaly i jiná paliva a v té době se začaly více řešit i alternativní zdroje energií. Z dlouhodobého pohledu měl tedy tento největší ropný šok vlastně na spoustu věcí pozitivní dopad.
Stejně tak věřím, že i z toho všeho negativního a nepříjemného, co zažíváme v současnosti, nakonec z dlouhodobého hlediska vyplynou i nějaké pozitivní změny, jako tomu bylo i u jiných negativních událostí v historii.
Tímto pozitivním závěrem se s Vámi dnes loučím.
Pokud uvažujete o investování, chtěli byste probrat své možnosti a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak se můžete obrátit na nás a získat 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si o konzultaci požádat.
E-book
Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/
Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.
Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.