"Sedm statečných". 7 akcií dominuje trhu. Je to problém?

18. únor 2024

"Sedm statečných". 7 akcií dominuje trhu. Je to problém?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:


Nebo na našem YouTube viz níže:


 

Přepis podcastu


Dobrý den u mikrofonu David Kopecký vítejte u dalšího dílu podcastu
Nekonečná renta.

V poslední době se hodně mluví o tom, že velkou část známého amerického indexu S&P 500 tvoří 7 velkých firem, protože tyto firmy mají už opravdu velmi vysoký podíl. Těmto firmám se říká "Magnificent seven", tedy podle filmu "Sedm statečných" a patří mezi ně Apple, Microsoft, Google, Amazon, Nvidia, Meta/Facebook a Tesla.

No kromě Tesly je hodnota všech těchto firem přes 1 bilion dolarů. MicrosoftApple se dokonce pohybují na úrovních kolem 3 bilionů dolarů. A když k těmto firmám ještě přidáme další 3, jako je Berkshire Hathaway, Eli Lilly a Broadcom, tak tvoří 10 největších firem indexu S&P 500 a jejich podíl je 33,9 %, což je vlastně celá jedna třetina amerického akciového indexu.


105tabulka_1.png


To se může zdát jako hodně a neříkám, že to je málo, ale když se podíváme do historie, tak ve 30. a 40. letech minulého století, tak ten podíl 10 největších akcí v tom indexu byl 30 až 40%. V 50. letech byl podíl kolem 35%, v 70. letech dokonce vyskočil ten podíl přes 40%. V roce 2000 byl podíl 10 největších firem v americkém indexu přes 25%.

A pak ten podíl poklesl a v posledních letech zase ten podíl roste, ale když se koukneme na tu historii, tak je vidět, že není až takovou výjimkou, že? Těch 10 největších firem tvoří víc jak 30% podílů na americkém akciovém indexu.


105tabulka_2.png


Zároveň, když se podíváme i na různé firmy, jak dlouho se jim dařilo držet se na výsluní mezi těmi 10 největšími a začneme třeba společností AT&T, což je telekomunikační společnost, která rozšířila telefonní spojení po celé Americe.

Tak ta dominovala indexu S&P 500 v 30, 40, 50 a 60. letech. A v 70. a 80. letech se dostala na 2. pozici a až v 90. letech se ještě podržela na 4. místě a pak teprve z těch 10 největších firem zmizela.

General Motors, které znáte z aut jako je Chevrolet, GMC nebo Cadillac, tak se držely na výsluní podobnou dobu jako AT&T také ve 30 až 70. letech a zmizeli v podstatě z těch 10 největších akcí až na konci 90. let. DuPont, který stojí za kevlarem nebo teflonem, tak se držel mezi 10 největšími firmami.

Od roku 1930 až do období po roce 1960 a pak pravděpodobně znáte i jak ExxonMobil a ten se v podstatě držel mezi 10 největšími firmami od roku 1930 až do nedávné doby. Teprve v nedávných dobách vlastně z těch 10 největších pozic ten ExxonMobil zmizel.

A i společnost IBM tak se držela na vysokých pozicích poměrně dlouho a v podstatě v 60. letech se poprvé objevila mezi 10 největšími firmami a poté IBM bylo číslo 1 v 70. a 80. letech a udrželo se mezi tou desítkou největších firem i v 90. letech po roce 2000 i po roce 2010 a teprve poté IBM z těch největších 10 firem zmizelo.


105tabulka_3.jpg


Takže můžeme vidět, že i ty firmy z těch 7 statečných můžou klidně dominovat poměrně dlouhou dobu a vůbec se nemusí stát, že by z toho indexu nějakým způsobem zmizely. A i kdyby se to stalo, tak pravděpodobně se nestane, že by úplně všech 7 statečných zmizelo najednou budou pravděpodobně mizet postupně z toho výsluní a budou je nahrazovat jiné firmy, protože v těch oborech, které v kterých ty firmy podnikají, tak je samozřejmě nahradí někdo jiný, protože se jim otevře ten potenciál na trhu.

A to je v podstatě přesně důvod, proč nemalý podíl investic směřujeme právě do ETF, protože máme jistotu, že vždycky součástí toho indexu budou ty vítězné firmy a dále máme jistotu, že ti poražení.

Ty firmy, kterým se nedaří, tak z toho indexu postupně vypadnou a nahradí. Je právě ty jiné firmy, které se buď stanou těmi vítěznými a nebo se jim daří držet se mezi těmi nejúspěšnějšími firmami na světě?

Takže díky tomu, že nemalou část investujeme do indexových řešení, tak máme vždy jistotu, že v portfoliu ty vítězné firmy máme obsaženy a zároveň se tady bavíme o indexu S&P 500, což je jenom americký akciový index. Ale my v rámci investic samozřejmě se nezaměřujeme pouze na Ameriku. Využíváme zpravidla mnohem širší diverzifikace mezi jiné globální firmy.

A tím pádem, i kdyby těch 7 statečných mělo nějaký problém, tak rozhodně v našem portfoliu nemáme třetinu v těchto 7 statečných, ale ten podíl je výrazně nižší, a to i z toho důvodu, že neinvestujeme jenom do akcií, ale zpravidla ta portfolia obsahují i jiná aktiva, jako jsou dluhopisy, nemovitostní akcie, komoditní složku a podobně. A díky tomu, i kdyby 7 statečných se do budoucna nevyvíjelo tak dobře jako do nedávných dob, tak se nás to nebude nijak významně týkat.

A historie nám ukazuje, že i přesto, že tam byla období, kdy určité firmy dominovaly tomu indexu a těch 10 největších firem tvořilo klidně přes 30% podíl na tom celém indexu, tak ty trhy dále fungují dále dlouhodobě rostou a stačí ty potenciální výkyvy a propady jenom emočně překonat, případně dokonce ty propady využít i k dalším investicím, protože si vlastně ty světové úspěšné firmy, nakupujeme se slevou a víme, že dlouhodobě je velmi vysoká pravděpodobnost, že v rámci té složky akciové budeme dosahovat zajímavého výnosu a že překonáme inflaci.

Dle mého názoru, tedy s těmi 7 statečnými s těmi největšími 7 akciemi v americkém indexu S&P 500 to nemusí být tak horké, jak se o tom často hovoří. Samozřejmě může teď dojít i k nějaké krátkodobé korekci, nebo propadu, ale pokud se na všechno díváme dlouhodobě, tak ta historie nám ukazuje, že dlouhodobě i přes dominanci určité části akcií stále ty akciové trhy mohou růst.

A pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když k sobě budete mít člověka, který vám poradí, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz. Vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já jsem vám velmi rád budu věnovat.

No a pokud se vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte, když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru, děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.

 

Zdroj:

https://awealthofcommonsense.com/2024/02/is-the-u-s-stock-market-too-concentrated/

https://awealthofcommonsense.com/2020/07/the-nifty-fifty-and-the-old-normal/

 

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.