Složené úročení aneb osmý div světa dle Alberta Einsteina

28. leden 2022


Složené úročení aneb osmý div světa dle Alberta EinsteinaSložené úročení aneb osmý div světa dle Alberta Einsteina
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Složené úročení

Dnes se chci zaměřit na téma složeného úročení a ukázat jej i na konkrétním příkladu, na kterém bude vidět, jak velký vliv může mít na hodnotu budoucího majetku. Někteří z Vás možná budou překvapeni, jak hodně může složené úročení při investování pomoci a proč je vhodné začít investovat co nejdříve.

Co to vlastně je složené úročení? Zjednodušeně jej lze vysvětlil tak, že výnos se Vám nepočítá pořád ze stejného základu, jako by tomu bylo u jednoduchého úročení, ale původní částka se vždy navýší o výnos a následně se zhodnocení počítá už z této navýšené částky. Na konkrétní částce mohu uvést příklad, že při 10% úroku z vložené stokoruny na konci roku mám 110 Kč a v další roce se již počítá 10% úrok z této navýšení částky a takto stále dokola. Díky tomu částka roste podstatně rychleji než u úročení jednoduchého.

Jak říká mnou často zmiňovaný a nejznámější světový investor Warren Buffet:
Složené úročení je investorův nejlepší přítel a srovnává růst bohatství pomocí úroku sněhové koulí valící se z kopce. Protože na tu se postupně nabaluje sníh a čím je větší, tím více sněhu se na kouli nabalí a tím více koule roste.

Albert Einstein zase označil složené úročení jako osmý div světa.

Je tedy vidět , že velmi známé a uznávané osoby o složeném úročení mluví jako o něčem výjimečném, takže na tom asi něco bude.

Příběh dvou bratrů

Největším pomocníkem složeného úročení je čas. Čím více času máme, tím více nám může pomoci. Z toho nám vyplývá, že největší výhodu mají mladí lidé, protože když mají horizont například 40 let, tak jim stačí investovat mnohem méně peněz, než kdyby začali třeba o 10 nebo 20 let později.

Ukážeme si to nyní na příběhu dvou bratrů.

Oba chtějí v 60 letech mít k dispozici kapitál ve výši 10.000.000 Kč a oba se rozhodli, že budou investovat. V našem příběhu počítáme s výnosem 6%.

První bratr se rozhodl investovat od svých 20 let částku 5.000 Kč měsíčně. Druhý bratr si říkal, že má dost času a rozhodl se počkat s investováním až do 40let věku, kdy začal investovat 20.000 Kč měsíčně, tzn. částku 4x vyšší. 

Když jsem zmínil, že chci ukázat kouzlo složeného úročení, asi tušíte, jak náš příběh dopadl. První bratr má v 60ti letech k dispozici částku 10.497.000 korun, druhý bratr 10.174.000 Kč. Tzn. oba bratři dosáhli svého investičního cíle. Oba vytrvali, pravidelně investovali a drželi se tedy investičního plánu. Jenže je tu jeden háček. A není to zrovna malý háček.

Jak příběh dopadl?

První bratr, s ohledem na to, že investoval 4x menší částku, protože začal už ve 20ti a využil tedy kouzlo složeného úročení, tak se na požadovaných 10M dostal při celkových úložkách ve výši 2.460.000 Kč. Zatímco druhý bratr, který si "užil" složeného úročení pouze poloviční dobu, tak musel zainvestovat celkem 5.040.000 Kč, tzn. aby dosáhl stejného výsledku konečného kapitálu, tak musel investovat o 2.580.000 Kč více.

Osmý div světa dle Alberta Einsteina nám tedy konkrétně v tomto případě přinesl přes dva a půl milionu korun, které mladší bratr nemusel vydat. A to není vůbec málo peněz...

Detailní tabulku s vývojem kapitálu obou bratrů si můžete prohlédnout na stránkách této epizody, kterou najdete pod odkazem v popisku tohoto podcastu.

Hádanka.png

A co nám z tohoto všeho vyplývá?
Investování rozhodně neodkládejte. Jsem přesvědčen, že u většiny z Vás je co investovat, i kdyby to měla být ze začátku malá částka. Je to jenom o správném pohledu na věc. 

Překážky investování (nebo výmluvy?)

V každé životní fázi lidé vidí různé překážky, když jsou mladí, tak říkají: ještě si moc nevyděláváme a chci si přeci hlavně užívat, nezajímá mě, co bude za mnoho let. Pak je člověk starší a zase si říká: potřebujeme hlavně pěkné bydlení, splátka hypotéky nás příliš zatíží, přeci nebudeme investovat. O něco později zase: teď nemůžeme investovat, děti jsou ve škole, potřebujeme je podpořit, no a když už je pak člověk ještě starší, tak si zase říká, že už nemá moc času a přitom v té době už většinou vidí, že by investovat měl a lituje, že nezačal již před lety.

Bohužel je to tak, v každém věku si člověk může najít nějakou věc, která mu údajně v investování brání, dle mého názoru to však u většiny lidí je pouze výmluva a stačilo by se nad celou situací trochu zamyslet a rozhodně by alespoň nějaká částka k investici byla k dispozici.

Závěr

Dnešní díl tedy končím výzvou: "Začněte investovat co nejdříve, nejlépe hned teď". A k tomu jen dodávám: Když investujete, přemýšlejte nad vším z dlouhodobého pohledu a rozhodně investujte jedině s konkrétně nastaveným investičním plánem.

Pokud zvažujete, zda i pro Vás může být vhodné příležitost využít a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám velmi rád budu věnovat. Děkuji Vám za pozornost a  přeji krásný den.E-book

https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/
Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.