Spořicí účet nebo investice?

18. duben 2023

Spořicí účet nebo investice?Spořicí účet nebo investice?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Pro mnoho lidí je v současné době lákavé nechávat peníze na spořicím účtu a nechtějí investovat, protože mají pocit, že akcie přeci klesají a na spořicím účtu mají sazbu klidně 6%.

Za chvíli si řekneme, proč to z mnoha pohledů nemusí být dobrý nápad.

Kdy je vhodný spořicí účet?
Pokud jde o peníze, které mají sloužit jako finanční rezerva, případně tyto peníze budete na něco konkrétního potřebovat během nejbližšího roku nebo dvou, tak samozřejmě může být vhodným řešením například spořicí účet. Nebo lze pro krátkodobé uložení peněz těžit z úrokové sazby České národní banky a získat výnos i přes 6,5% p.a. To ostatně i my pro krátkodobější cíle s klienty využíváme. To se však hodí pouze pro peníze, které budou brzy třeba, protože ty není vhodné investovat.

Pokud však jde o peníze, jež chcete zhodnotit a uvažujete nad nimi spíše na budoucnost vaši nebo vašich dětí, tak už krátkodobý vklad či spořicí účet nemusí být dobrý nápad.

Čeká nás snižování sazeb ČNB
Na spořicím účtu je nyní sice zajímavá sazba, ale dle všech prognóz i dle vývoje inflace se začíná blížit čas, kdy ČNB začne úrokové sazby snižovat a v tu chvíli samozřejmě okamžitě začnou klesat i výnosy spořicích účtů. Ke snižování úrokových sazeb dříve či později dojde, jen nevíme, zda to bude ještě letos nebo někdy později.

Pokud si uděláme úvahu s uložením peněz na spořicím účtu na 5 let, tak nám stačí jednoduchý matematický výpočet. Ukážeme si 2 varianty budoucího vývoje.

Výnos spořicího účtu s postupným poklesem sazeb
U prvního budeme počítat, že úroková sazba bude postupně klesat a pak se ustálí. Takže v letošním roce počítáme se sazbou spořicího účtu v průměru 6%, v příštím roce můžeme počítat s tím, že průměrně budou spořicí účty vynášet 5%, tzn. dojde k drobnému poklesu. V dalším roce pojďme počítat průměrný roční výnos 4% a v posledních dvou letech zkusme počítat, že se ustálí sazba na 3%, což je na spořicí účet pořád velmi zajímavý výnos a spíše si myslím, že v té době bude již výnos nižší. Věřím, že většina lidí si dovede představit, že takto se naprosto reálně mohou úroky spořicích účtů vyvíjet.

Při jednoduchém součtu uvedených úroků v jednotlivých letech nám vychází, že peníze nám při spoření vydělají 21%. Při započtení složeného úročení to je zhodnocení o 22,8%, takže jen drobně více.

Výnos spořicího účtu bez poklesu sazeb
Pak můžeme počítat i druhou variantu, a to, že se teď 5 let bude sazba stále držet na vyšší úrovni a že celých 5 let tam bude úrok 6%. Tzn. jde o variantu, která by věřila, že spořicí účty budou stále vydělávat to, co dnes a že ČNB sazbu nesníží. To se sice může stát, ale není to až tak velká pravděpodobnost. Z toho pak vychází jednoduše sečteno výnos 30% a včetně složeného úročení to je výnos 33,8%.

Dle těchto výpočtů by se tedy mohlo zdát, že spořicí účet je jasná volba a při první variantě včetně snižování sazeb mi může vydělat klidně kolem 20% a kdyby sazby neklesly, což je ale spíše marné přání mnoha lidí, tak lze dosáhnout na výnos kolem 30%.

Pokud však tyto prostředky nemáme určeny na nic konkrétního v kratší době a chceme je spíše zhodnotit do budoucna, tak pro nás může být zajímavější uvažovat o investování.

Reálný příklad investování místo spoření
Pojďme se podívat na investování v posledním delším a vážnějším krizovém období a to konkrétně na období hypoteční krize v letech 2007 a 2008. Konkrétně na duben 2008, kdy již byly trhy v propadu o 20%, což je poměrně blízko dnešnímu vývoji. Dá se to poměrně dobře přirovnat k současnosti, protože i v té době byly sazby ČNB zvýšené oproti předchozímu období. Pokud počítám vývoj akcií za období 5 let od zmíněného dubna 2008, tak výnos vyjádřený v korunách činil 61,3% a to přitom v průběhu tohoto období došlo ještě k propadu cen akcií o dalších více než 20%. 

82_graf.png


Takže i kdybychom tuto situaci z roku 2008 přirovnali k současnosti, tak i kdyby nyní ještě došlo na akciích k 20% propadu, tak stále máme potenciál dosáhnout velmi zajímavého výnosu ve výši klidně 60%, což může být až trojnásobný potenciál výnosu než na spořicím účtu.

Vliv úrokových sazeb na akcie
Samozřejmě se vše může v tomto období vyvinout jinak, ale stále dříve či později dojde k poklesu úrokových sazeb a pokud úrokové sazby centrálních bank klesají, má to postupně pozitivní vliv na výnos akcií. A to je přesně pro nás výhoda, proč může být lepší investovat než mít peníze na spořicím účtu. Při poklesu sazeb se totiž firmám zlevňuje financování a díky tomu mohou mít do budoucna vyšší zisky a hodnota jejich akcií pak bude růst. Zároveň se to pak projeví u tzv. růstových firem, kdy výpočet hodnoty jejích akcií je přímo závislý na úrokových sazbách. Pokud sazby klesají, budoucí hodnota těchto firem roste. Hodnota růstových firem se totiž počítá metodou tzv. diskontovaného cashflow a čím nižší je úroková sazba, tím vyšší je hodnota budoucích cashflow a tedy i hodnota společnosti.

Z toho tedy můžeme vidět, že klesající úroky se velmi brzy projeví na hodnotě akcií, které pak následně porostou. Tzn. jednoznačně brzy na spořicím účtu budete vydělávat stále méně, ale v akciích naopak více.

Vývoj úrokových sazeb 2007 - 2012
Na stránce této epizody na našem webu najdete i graf s vývojem úrokových sazeb v letech 2007 a 2008, kde je přesně vidět, jak nejprve sazby rostly, ale později, jak přicházela recese, tak sazby začaly klesat a právě v této době došlo k růstu akcií o zmíněných 61,3%. Něco podobného by nás mělo dříve či později potkat i v současné době, protože takto se ekonomika dlouhodobě chová.

82_graf2.png


Pokles sazeb pomůže i dluhopisům
Co je dobré zmínit je také to, že snižování sazeb nebude mít pozitivní vliv jenom na akcie, ale stejně dobře bude působit i na hodnotu dluhopisů. Jak začne úroková sazba klesat, tak cena dluhopisů poroste. Protože ty dříve vydané dluhopisy budou generovat vyšší úrok, než ty nově vydané dluhopisy a díky tomu budou kupující ochotni za tyto výnosnější dluhopisy zaplatit vyšší cenu. Takže i na dluhopisech bude možné při poklesu sazeb vydělat.

...i nemovitostem
No a nakonec i nemovitostem bude svědčit to, když ČNB začne úrokovou sazbu snižovat. To se postupně propíše do snížení úrokových sazeb hypoték. To zvýší poptávku po nemovitostech a ty díky tomu mohou začít opět růst.

Samozřejmě není jisté, zda k tomuto všemu dojde letos, příští rok nebo třeba až ten další rok. Je to něco, co si mohou analytici zkoušet odhadovat jak chtějí, ale většinou se stejně netrefí. Všichni vědí, že to nastane, cyklus se rozhodně obrátí, ale netušíme, kdy přesně to bude.

Chybná strategie investovat "až to poroste..."
Z toho by se zdálo, že může být nyní lepší nechat peníze na spořicím účtu a teprve až to poroste, tak peníze přesunout. Jenže to je pak stále to známé časování trhů. Můžete si říkat co chcete, ale časování trhů prostě nefunguje. Stejně většině lidí nakonec růst uteče a peníze ze spořicího účtu převedou pozdě. Protože jak poznáte, že to už je opravdu růst a odražení se ode dna a že to není jenom tzv. krátkodobé zakolísání, kdy jen na chvíli trh poskočí nahoru? 

Například za první čtvrtletí tohoto roku akcie vzrostly o 7%, tzn. za jediné čtvrtletí o víc, než Vám nabídne sebelepší spořicí účet za celý rok

A teď tedy jak se na to dívat? 
Už to je ten odraz a trh poroste nebo bude ještě klesat? 
Rozhodli byste se nyní už přesunout peníze ze spořicího účtu do akcií, z toho důvodu, že rostou? 
Víte, že už to je růstový trend? 
Asi ne, že?

To vlastně ani nemůžete vědět, neví to nikdo, to je ta tzv. otázka za milion dolarů. 

Nepoznám to správně teď ani později ...
Jenže pokud chcete čekat na to, až to tzv. poroste, tak situace bude vypadat v tu dobu úplně stejně nejistě jako nyní. Kdy tedy už přejdete ze spořicího účtu do akcií? Jak to poznáte, že už to tzv. roste a že už se vyplatí vybrat ze spořicího účtu a zainvestovat? Krátkodobý pohled je špatný. Krátkodobě nelze nic odhadnout. Je třeba se na to dívat více dlouhodobě, a pak už víme, že investování funguje.

Časování vypadá jednoduše historicky, ale v ten daný okamžik vás ovlivňují emoce a celkově tu situaci vidíte jinak a v tu chvíli není budoucnost tak průzračná jako při zpětném pohledu na historický vývoj. Garantuji vám, že odraz ode dna většina z vás nechytí a ve chvíli, kdy už budou sazby ČNB nižší a vy budete přemýšlet, že už by bylo nyní vhodné investovat, tak už bude mít trh za sebou klidně dvouciferný výnos.

Kdy jindy, když ne teď?
Je to jednoduché, dle mého názoru tu máme již nyní velmi zajímavou příležitost k tomu začít investovat, protože ať už akcie, dluhopisy nebo nemovitosti máme ve slevě a mají mnohem větší potenciál výnosu než spořicí účty, bankovní vklady nebo repo fondy.

A abyste byli více v klidu, tak samozřejmě můžete začít investovat postupně. Můžete využít třeba strategii, kterou jsem popsal ve videu na YT s názvem - "Strategie, u které se budete těšit na propady" - https://www.kopecky-advisory.cz/blog/strategie-u-ktere-se-budete-tesit-na-propad-trhu.html

Doplním k tomu jednu známou pravdu, kterou jsem již v podcastu jednou zmiňoval, ale k tomuto tématu se velmi hodí:

"Prostřednictvím investování máte velmi vysokou pravděpodobnost, že zbohatnete, ale pokud bude dále jen spořit, máte jistotu, že rozhodně zchudnete."

Závěr
Spořením prostě inflaci nikdy nepřekonáte ani krátkodobě, ani dlouhodobě. Inflaci máte možnost překonat pouze pokud investujete. Teď je inflace vysoká, ale bude postupně klesat a proti tomu výnosnost investic bude stoupat. Začněte tedy investovat zatím alespoň s částí peněz. Větší částky můžete investovat až později, ve chvíli kdy uvidíte, že to skutečně může fungovat.

A pokud na to nechcete být sami a chcete využít raději rady profesionála, tak stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

E-booky
Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.