Trhy jako na houpačce. Jak reagovat?
16. duben 2025Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:
Textový přepis
Generováno ze zvukové stopy a upraveno
- Úvod
- Obavy z budoucího vývoje
- Srovnání s rokem 2008
- Paralela s “dobou covidovou”
- I v roce 2022 se investoři obávali
- Další historické paralely
- Černé pondělí, války, konflikty, krize
- Trump už řešil cla dříve
- Svět už nikdy nebude jako dřív
- Co když celní válka neskončí?
- Investice i do jiných aktiv než akcií
- Investování s menším kolísáním
- Private equity investice
- Investovat stále do Ameriky?
- Evropa vs Amerika a podpora firem
- Do jakých regionů tedy investovat?
- Přemýšlení ve více scénářích
- Jak nyní investovat?
- Je nyní vhodné začít investovat?
- Závěr
Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítám vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
Vývoj na trzích za poslední dny a týdny byl poměrně turbulentní, zejména kvůli Trumpovým clům. Došlo k propadům klidně o více než 10% za dva dny a naopak pak za jeden den k růstu o téměř 10%.
V této nejistotě spousta lidí uvažuje, co dál. Někdo v tom vidí příležitost, protože když přichází propady, těší se na ně a chce je využít k lepšímu zainvestování. To určitě není v nepořádku. Jen je dobré řídit se nějakou strategií a ne bezhlavě teď rychle všechno zainvestovat.
Obavy z budoucího vývoje
No a pak je také mnoho lidí, kteří mají obavy a spíše přemýšlí nad tím, jestli raději ty investice neodprodat, jestli to nedat na spořící účet a tam mít jistý výnos z 2%, 3% nebo 4%.
Nebo si říkají, že taková situace tady nikdy nebyla, že to opravdu není dobré, že Amerika bude mít problémy kvůli těm clům. Jestli Evropa nebude mít také problémy nebo naopak, jestli Evropě se už bude v současné době dařit.
A k tomu chci říct jako první věc, že takových situací v historii proběhlo několik a lidé si v tu chvíli také říkali, že situace taková tady nikdy nebyla. Také si říkali, jestli bych měl vůbec investovat a jestli bych to neměl všechno prodat.
Srovnání s rokem 2008
Když se budeme dívat postupně do historie. Tak třeba v roce 2008, to byla opravdu velmi velká ztráta důvěry. Nikdo nikomu nevěřil. Půjčit si od někoho peníze byl problém. Celý systém se v uvozovkách hroutil.
Lidé nechtěli investovat, propad byl velký, někde kolem 50%. Mnoho lidí si říkalo, jestli už nekončí kapitalismus. Jestli to v uvozovkách není konec světa, jak ho známe.
No a přitom, když se podíváme na investici, kterou by člověk do amerických akcí realizoval v dubnu roku 2009, tak akcie od té doby vzrostly zhruba o 500%, to znamená na 6 násobek.
Paralela s “dobou covidovou”
Pak můžeme jít do roku 2020, kdy zde byly lockdowny kvůli covidu a byly obrovské obavy, jak to vůbec bude fungovat. Jak se těm firmám bude dařit a jestli také není svět najednou obrácený naruby.
Můžeme teď vidět, že mnoho těch obav, které v covidu panovaly, že už nikdy to nebude jako dřív, tak vlastně to je poměrně jako dřív. Těch věcí, které se změnily, není až tak hodně.
Od té doby, je to pouhých pět let, tak růst akcí byl zhruba o 100%, to znamená na dvojnásobek.
I v roce 2022 se investoři obávali
A když budeme pokračovat ještě do bližší doby, tak v roce 2022 Putin zaútočil na Ukrajinu. Vznikla válka na Ukrajině. Objevily se obavy z inflace. Dokonce nejenom obavy, ale reálně tady ta vyšší inflace byla.
Byl extrémní růst úrokových sazeb. Trhy klesaly a někteří lidé se báli investovat. No ale pokud se podíváme na dno z roku 2022, tak od té doby růst na amerických akcích byl zhruba o 50% a v tom jsou i ty současné propady po uvalení cel Donaldem Trumpem.
Další historické paralely
No a když budeme pokračovat ještě více do historie, tak zde samozřejmě byla první světová válka, druhá světová válka. A v té situaci si samozřejmě lidé také říkali, že takováto situace tady nikdy nebyla. To bych ty investice pravděpodobně neměl řešit nebo bych je měl raději prodat.
V roce 1962 proběhla takzvaná Karibská krize, kdy opravdu byl malinkatý krůček od jaderné války. Pak následovala válka ve Vietnamu. Ropný šok v sedmdesátých letech. Rekordně vysoká úroková sazba v roce 1980.
Černé pondělí, války, konflikty, krize
Potom v roce 1982 proběhla recese, kterou 40 let svět nepamatoval. Následovalo Černé pondělí na Newyorské burze v roce 1987. Válka v Perském zálivu v roce 1991. Konflikt v Kosovu v roce 1999. Potom krach technologické bubliny v roce 2000. V té době i teroristické útoky 11. září 2001 a poté již proběhla zmíněná hypoteční krize v roce 2007.
Pád Lehman Brothers a krach dalších téměř 100 bank v Americe. Následováno to bylo dluhovou krizí v roce 2010. V roce 2014 ruská anexe Krymu.
Trump už řešil cla dříve
V roce 2018 obchodní války, které už tehdy způsobil Trump. To znamená ty problémy už tady byly i dříve a také v té době probíhalo kolísání o více procent za krátkou dobu.
Svět už nikdy nebude jako dřív
No a ve všech těchto situacích, které jsem teďka rychle vyjmenoval, tak si lidé říkali, že svět se úplně změnil, už to nikdy nebude jako dřív a určitě také podléhali panice.
V některých situacích to zotavení trvalo pár měsíců, někdy to samozřejmě bylo o něco déle. Ale dříve či později došlo k návratu na původní hodnoty a následně k překonání nových a nových maxim.
To znamená, firmy se vždy z jakýchkoliv problémů zotavily. Přizpůsobily se a zase začaly generovat zisky. A když začaly generovat zisky, tak akcie začaly opět růst. Stejně tak to může být i nyní.
Co když celní válka neskončí?
I kdyby všechna ta cla měla fungovat i po přerušení na těch 90 dní, tak firmy se tomu samozřejmě přizpůsobí. Budou i některé firmy, které z toho nakonec mohou i profitovat a dlouhodobě stále akcie mohou růst.
Samozřejmě může se stát, že ta výnosnost na akcích bude o něco nižší. No ale také se to stát nemusí a tím pádem utíkat nyní z akcí se mi nejeví jako úplně dobrý nápad.
A zároveň se ukazuje, že historicky právě akcie mají největší potenciál překonat inflaci a z toho důvodu by byla chyba vůbec žádný podíl v akcích v portfoliu nemít.
Dále také, jak jsem zmiňoval v jednom z minulých dílů, nemusí to být jenom o akcích.
Investice i do jiných aktiv než akcií
U klientů, kteří hledají menší kolísavost, tak nejčastěji využíváme portfolio, jehož skladba je inspirována nadační správou univerzit v Americe. Jako je Princeton, Yale, Stanford či Harvard. Je to takové vyvážené portfolio, které obsahuje do 60% akciové složky.
Kromě světových akcií obsahuje navíc i nemovitostní akcie, takzvané REITy, což jsou Real Estate Investment Trusts, takže fondy, které investují do nemovitostí od zdravotnictví přes logistiku, kancelářské prostory a další typy nemovitostí po celém světě.
Dále portfolio obsahuje vládní dluhopisy, firemní dluhopisy, dluhopisy s kratší splatností i dluhopisy s delší splatností a potom také komoditní složku.
Investování s menším kolísáním
A díky tomu, že je takhle široce diverzifikované, tak samozřejmě kolísavost toho portfolia je výrazně nižší.
Zároveň je ta myšlenka nastavená tak, že máme velmi vysokou pravděpodobnost, že vždy tam bude nějaké aktivum, které v nějaké nepříjemné situaci nebude ve ztrátě. Bylo by tedy reálné z něj vybírat, aniž bych musel realizovat ztrátu.
Toto portfolio má tedy výrazně menší kolísavost než má americký nebo světový akciový index. Přitom za posledních 5 let, i přes propady v roce 2022, vygenerovalo výnos v průměru kolem 8% ročně.
Private equity investice
No a u klientů s větším majetkem, to znamená pokud mají nikoli jednotky milionů, ale spíše desítky milionů korun, tak navíc doplňujeme i private equity investice. Zejména ve formě fondů kvůli dobré diverzifikaci.
Ty private equity doplňujeme z toho důvodu, že jejich vývoj a chování odlišné od veřejně obchodovaných akcií a může to být právě díky tomu i určitá diverzifikace. Ale má to samozřejmě své konsekvence, kdy tam existuje určitě zajímavý potenciál výnosů, ale je třeba počítat i s omezenými možnostmi výběru investovaných prostředků. Je to vhodné spíše jako doplnění portfolia.
Určitě není dobrý nápad, teď, když jsou v uvozovkách private equity moderní, tak se snažit investovat jenom do private equity. To by určitě nedávalo smysl, protože některé záležitosti vám ty private equity nejsou schopné zajistit. Ale o výhodách či nevýhodách private equity si povíme někdy později.
Investovat stále do Ameriky?
Kromě obav z investování se nyní začínají lidé obávat, jestli je vůbec stále dobré investovat do Ameriky? Zda by nebyla lepší Evropa či jiný region a podobně. A k tomu můžu říct, že Evropě se sice v poslední době dařilo, ale stále má samozřejmě své problémy.
Ta cla pro Ameriku mají svá rizika, ale jak jsem zmiňoval, firmy jsou schopné se poměrně dobře postupně přizpůsobit a krátkodobě to sice může být o něco pro ně horší. Ale dlouhodobě tam stále ten potenciál je.
A obecně Amerika, co se týče propouštění zaměstnanců a rychlé reakce a přizpůsobení se situace, tak zpravidla ve všech krizích, které za poslední dobu proběhly, tak se Americe dařilo určitě se z toho zotavit lépe.
Evropa vs Amerika a podpora firem
Evropa má určitou nevýhodu, že je více zaměřená třeba na zaměstnance, což pro ty firmy je pak komplikované se těch lidí zbavit. Zatímco Amerika je více tzv. “kapitalistická” a zaměřená opravdu na ty firmy. Které ale nakonec tím, že se jim daří, tak i ty zaměstnance jsou schopné po tom dobře platit.
No a dále, jak se říká, když bude mít problémy Evropa, tak pro Ameriku to nebude mít příliš velký význam, ale naopak, pokud bude mít problém Amerika, tak té Evropy se to rozhodně negativně dotkne.
A i to je důvod, proč nechceme určitě z amerických akcí utíkat.
Do jakých regionů tedy investovat?
Jak jsem vždy zmiňoval, jsem zastánce spíše široké globální diverzifikace a rozložení mezi více světových měn. V tu chvíli pak v takovém řešení je počítáno s oběma scénáři. To znamená, i kdyby dominance Ameriky skutečně poklesla, tak pokud vlastním i zbývající část světa, postupně mi začne ta Amerika v tom mém složení klesat a budou stoupat jiné regiony. A tak stále na tom mohu nějakým způsobem participovat.
A to stejné, co se týče měn. Dolar samozřejmě tvoří nemalý podíl z koše měn, které uvnitř toho portfolia jsou. Ale pokud by klesala jeho dominance, bude postupně nahrazovaný jinou měnou, která díky široké diverzifikaci již v tom portfoliu je obsažená. A postupně by tedy začal růst podíl této jiné měny a také na tom můžu nějakým způsobem participovat.
Přemýšlení ve více scénářích
Vždy se tedy snažíme přemýšlet ve více scénářích a počítat vždy s více variantami. Tak, aby to řešení bylo na veškeré turbulence a na různá tržní překvapení co nejvíce připravené.
No a zároveň neinvestujeme, jak jsem zmiňoval, pouze do akcií. Díky tomu máme v portfoliu stále i nějaká aktiva, která mohou i v dobách různých turbulencí a propadů generovat nějaký výnos. Můžete být třeba i malý, ale nějaký výnos tam stále je.
Jak nyní investovat?
A jak tedy na tu současnou situaci vlastně reagovat? Pokud již máte zainvestováno a máte v portfoliu akcie. Tak by rozhodně mělo jít o řešení nějakého vašeho dlouhodobého cíle, protože pokud by to byl cíl krátkodobý nebo by to bylo bez cíle, tak samozřejmě byste ty akcie neměli v portfoliu mít.
A když je to na ten dlouhodobý cíl, tak určitě tam ty akcie mají své místo. A cíl, protože je dlouhodobý, tak není třeba řešit jakékoliv krátkodobé výkyvy, i kdyby měly trvat více měsíců. Zároveň jsou ty akcie nyní levnější, pro dlouhodobý cíl je potřebujeme, tak může být dobré realokovat.
Prodat třeba dluhopisy nebo zlato nebo jiná aktiva a koupit si za to akcie. Díky tomu se mi přesune z těch aktiv, která jsou dražší, do těch, která jsou aktuálně levnější. Nebo pokud nemám prostor k realokaci, tak mohu akcie dokoupit z nových zainvestovaných peněz.
Je nyní vhodné začít investovat?
No a pokud teprve uvažujete o investování a máte volný kapitál, který byste zvažovali, že chcete investovat. Tak aktuálně je vlastně o mnoho zajímavější možnost začít investovat, než tomu bylo před několika měsíci. Můžete si vlastně všechny ty velké úspěšné firmy v akciových indexech koupit za ceny, které tu byly naposledy zhruba před rokem.
Samozřejmě nemusíte se do investování vrhnout úplně po hlavě, ale můžete začít v klidu a postupně si takzvaně budovat pozici. Nebo můžete využít tzv. “časové diverzifikace” a rozložit si investici v čase. A v takovém případě, když přijde ještě další propad, tak je to pro vás dobrá zpráva. Protože to znamená, že vy ještě stále čekáte s nějakými penězi za investování a můžete si koupit akcie ještě s větší slevou.
A zde znovu odkazuji na video na YouTube s názvem Strategie, u které se budete těšit na propad trhů, kde jsem toto rozebíral na situaci, kdy právě probíhaly propady na trzích.
Závěr
No a samozřejmě chápu, že to celkově pro vás může být emočně náročné, ale na druhou stranu nejideálnější začátek investování je rozhodně právě v době obav, strachu, nejistoty a právě v době propadů.
A jak prohlásil Peter Lynch: “Největší ztráty nevznikají během recesí, ale v hlavách investorů.”
To znamená, nenechte se příliš ovlivnit emocemi, ale řiďte se nastaveným plánem a konkrétní strategií.
A pokud budete chtít s tvorbou takové strategie pomoci, tak se na mě můžete obrátit.
Stačí jít na náš web www.kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si můžete požádat o 30-minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.
Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.
Novinky a zajímavosti
Sledujte novinky a zajímavosti na našem Whatsapp kanálu
Už vám nic neunikne ⤵️
📈 Investování a vše kolem něj -
Nekonečná renta
Kalkulačka renty
spočítejte si svou vlastní rentu⤵️