Trhy jsou na maximech. Má smysl nyní investovat?

3. listopad 2021

Trhy jsou na maximech. Má smysl nyní investovat?Trhy jsou na maximech. Má smysl nyní investovat?
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:


Nebo shlédnout na našem YouTube kanálu viz níže:


Přepis podcastu


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Budete v něm postupně získávat informace o tom, jak si zajistit svou vlastní nekonečnou rentu, která pokryje část nebo úplně všechny vaše měsíční výdaje. Zároveň je cílem, aby tato renta nebyla nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě soukromé renty se budeme zabývat i tím, jak si splnit i jakékoliv další finanční cíle, jako třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Trhy jsou na svých maximech, a tak se dnes podíváme na to, zda je vůbec rozumné v současné době investovat a jakou strategii právě v této situaci zvolit. Nebude nyní lepší být tzv. mimo trh a s investováním raději počkat?

Investovat po poklesu?

Počkám až to spadne... To je věta, kterou občas slýchávám právě v dobách, kdy akciový trh vyrostl opět na nové maximální hodnoty. Na první pohled se zdá, že je skutečně hloupost investovat, když jsou akcie drahé a že skutečně je vhodnější počkat až to tzv. spadne a teprve pak do trhu vstoupit. To je ale pouze první pohled, skutečnost je poněkud jiná.

Čekání na korekci má totiž svá rizika. Prvním rizikem je, že předtím, než se korekce dočkáte, tak trhy vyrostou o další desítky procent. Protože ke korekci může dojít klidně až za mnoho měsíců nebo třeba i let. Tzn. může se například stát, že trhy vyrostou o dalších 30%, poté proběhne korekce například o 20%, ale to vlastně znamená, že propad byl menší než o kolik trhy stihly vyrůst.

Druhým rizikem je, že pokud proběhne korekce, velmi často si daný člověk říká, nooo, sice to spadlo, ale ono to ještě půjde níž, tak já raději ještě počkám. Stále bude mít obavu do trhu vstoupit a může čekat stále lepší a lepší cenu, jenže velmi často pak po velkém pádu dochází k rychlým růstům, o které čekající investor přichází. Nakonec se může stát, že do trhu v reálném propadu nevstoupí vůbec a nebo vstoupí, ale pravděpodobně ne úplně na dně, protože to je velmi těžké trefit. Stejně jako nyní nemůžeme vědět, zda trhy spadnou nebo budou ještě dlouhou dobu růst, tak v době krizí a propadů nemůžeme vědět, zda už se to tedy otočí a začne růst a nebo bude pokles pokračovat. 

Počkat na korekci?

K tomuto čekání na pokles bych rád doplnil jeden výrok, který prohlásil známý investor Peter Lynch: 
Mnohem více peněz investoři ztratili čekáním na korekce nebo snahou je předvídat, než korekcemi samotnými.

Zároveň, pokud se podíváme na historická data, tak pokud byly akcie na svých rekordech, stále v 80% případů dále rostly, tzn. když nebudu čekat tzv. až to spadne, ale vstoupím do trhu rovnou, tak mám stále 80%ní pravděpodobnost, že budu dosahovat zisku.

No a jak to tedy udělat, když mám obavu, že se zrovna mě bude týkat ta 20%ní pravděpodobnost, kdy trhy ze svých maximum propadnou? 

Jak vstoupit s jednorázovou investicí do trhu

Pokud má investor jednorázové prostředky a zvažuje, zda do trhu nyní vstoupit, zpravidla využíváme následující strategii. Právě z toho důvodu, že je statisticky lepší hned investovat než čekat mimo trh, tak třetinu prostředků investujeme klientům vždy okamžitě. Druhou třetinu investujeme za 2 měsíce a poslední třetinu pak za další 2 měsíce. Tím zajistíme tzv. časovou diverzifikaci a pro klienta se sníží obava, že vstoupí do trhu v méně vhodný okamžik. S klienty však toto vždy diskutujeme a zjišťujeme rizikový profil a upozorňujeme, že i toto řešení postupného zainvestování má svá rizika. Protože pokud trhy budou dále růst, tak vlastně zbývající dvě třetiny investuji za vyšší cenu a bylo by pro mě vlastně lepší zainvestovat vše najednou už na začátku. Pak je to i o povaze klienta a hodně rozhoduje i délka investičního horizontu, protože pokud to je investice například na 20let, tak s některými klienty jsme se nakonec shodli, že zainvestují vše, protože pochopili, že časování trhů je obtížné až nemožné. 

Způsobů, jak takto postupně vstupovat do trhu je spoustu. Další možností je třeba rozdělení na třetiny a investovat vždy po měsíci nebo rozdělení na 6 dílů a investovat postupně v průběhu půl roku a nebo rozdělení na 12 plateb a investovat postupně v průběhu jednoho roku. Pokud se s klientem dohodneme na postupném investování, které je rozdělené na třetiny, je tu jedna věc, která tuto strategii může změnit. A tou je korekce na trzích. Pokud k ní dojde a trhy poklesnou, tak investujeme rychleji a nečekáme další 2 měsíce, protože můžeme využít nižší ceny pro nákup.

Pravidelná investice

Toto by bylo vysvětlení, jak vstoupit do trhu v případě jednorázové úložky, ale je zde samozřejmě možnost investovat i měsíčně.
Na to ale není nutná žádná strategie, protože právě nakupuji každý měsíc bez emocí a bez ohledu na to, zda je trh nahoře nebo dole a může mi být vlastně téměř jedno jakým směrem se trh aktuálně vyvíjí. Z dlouhodobého hlediska akcie rostou, jak jsem popisoval ve třetím díle tohoto podcastu a krátkodobě, pokud třeba trh zrovna klesá, tak vlastně díky tomu při měsíčních investicích nakupuji stále levněji a až se trhy postupně budou stabilizovat, tak na těch měsíčních úložkách z dob poklesu budu postupně realizovat zajímavý zisk, protože jsem tzv. koupil za levno.

Závěr

Pokud se tedy ptáte, zda čekat na pokles a snažit se časovat trh, tak rovnou odpovídám a předchozí slova to potvrzují, že nejlepší je na nic nečekat a pokud chci investovat, tak s tím začít hned a alespoň se třetinou prostředků vstoupit do trhu okamžitě,

Pokud si přejete nezávazně prodiskutovat Vaši situaci ohledně vstupu do trhu nebo chcete zjistit konkrétně Vaše možnosti ohledně dosažení nekonečné renty a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově, případně máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 5000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si v pravém horním rohu můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám velmi rád budu věnovat. Děkuji Vám za pozornost,  přeji krásný den a příští středu opět na slyšenou.

 

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru


Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.