Vím, jak se bude vyvíjet akciový trh

22. prosinec 2021

Vím, jak se bude vyvíjet akciový trhVím, jak se bude vyvíjet akciový trh


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Nedávno se mě někdo zeptal, jestli vím, jak se nyní bude vyvíjet akciový trh. Na to jsem odpověděl, samozřejmě, že to vím.
A kam se tedy trh nyní vydá?

Je to jednoduché. Buď to poroste a pokud ne, tak to bude klesat. No a když ani jedno z toho, tak bude trh stále na podobných úrovních.
Tak to jste jistě rádi, že už máte jasno a víte, co bude trh nyní dělat, že? :-)
Jenomže takhle to prostě je.
Nikdo nemůže nikdy stoprocentně vědět, co trh udělá, a proto je tato odpověď jediná správná. Kdyby to někdo s jistotou věděl, tak už ho zcela jistě známe, protože by pravděpodobně byl nejbohatším člověkem světa.
Takže teď už víte, co bude trh dělat, buď poroste nebo bude klesat a nebo ani jedno.

Historické růsty a poklesy 

A teď trochu vážněji. Pokud si vezmeme statistiku, tak i v případě, že trhy jsou na maximech, tak stále historicky v 80% případech dále rostly. Z toho vyplývá, že před chvílí zmíněné je pravda, trh poroste, a to v 80% případů.
No a co když to bude ta menší pravděpodobnost a trh bude klesat? Většina lidí se při investování do akcií bojí právě propadů. Když se však podíváme na historii amerického trhu za posledních 100 let, tak období růstů trvalo v průměru 9,1 roku a kumulativní výnos za růstová období byl v průměru 480%. Proti tomu průměrná délka období poklesů byla pouze 1,4 roku s průměrnou celkovou ztrátou mínus 41%. Zde je naprosto krásně vidět, že růstová období jsou mnohem delší a s výrazně vyšším výnosem a proti tomu ztrátová období jsou podstatně kratší a s výrazně nižší kumulativní ztrátou.

bycimedvedi.PNG
Zdroj: Amundi - 93 důvodů proč (ne)investovat

Trhy dlouhodobě rostou

Na základě této statistiky lze zmíněné vyjádření upravit, protože v krátkodobém hledisku skutečně trh poroste, bude klesat nebo se nebude hýbat, ale dlouhodobě je to jinak. Na dlouhém horizontu lze dle historických dat jednoznačně říci, že akciový trh dlouhodobě poroste. Když jsme si řekli, že průměrně trhy rostly 9,1 roku a klesaly průměrně jenom 1,4 roku a ještě ten růst byl o podstatně více procent než jaké byly poklesy, tak historická data dlouhodobý růst také rozhodně potvrzují. Pokud by Vás k tomu zajímalo ještě více informací, poslechněte si 3. epizodu tohoto podcastu s názvem Proč akcie rostou?

A co nám z toho všeho vyplývá?
Pokud chci investovat, musím vždy počítat se všemi variantami, tzn. pokud nyní zainvestuji, buď to bude růst nebo klesat. Nemělo by mě tedy překvapit, když za měsíc nebo za dva je hodnota mého portfolia třeba o třetinu nižší. To se prostě stává a je třeba to brát jako samozřejmost chování trhu. Je skutečně potřeba počítat s tím, že pokud dnes zainvestuji, již zítra může hodnota mého portfolia prudce padat, ale pokud mám správně nastavenou alokaci na dostatečný investiční horizont, tak by mě to mělo nechat naprosto klidným. Pěkným příkladem je loňská situace propadu akciového trhu z důvodu covidu, což bylo zhruba o 30%. Bohužel se našli tací, kteří zainvestovali těsně před propadem, mnozí z nich investovali jenom z toho důvodu, že viděli jak to do té doby tzv. vydělává, investovali jenom podle krátké historie. Jenže po prudkém poklesu hodnoty propadli panice a raději portfolio prodali se ztrátou. Mnozí z nich už nikdy nebudou investovat, přitom stačilo jenom chvíli vydržet a trh se vrátil na původní úroveň.

Pokud nepočítáte s tím, že běžně dochází k tržním výkyvům, tak je vhodné investovat pouze konzervativně, ale tam zase máte riziko, že kvůli nízkému výnosu budete potřebovat na dosažení Vašich finančních cílů podstatně více peněz.
Každopádně, jak bylo zmíněno před chvílí, akciové trhy dlouhodobě rostou a pokud je správně zvolena alokace, aby odpovídalo investičnímu horizontu, tzn. máte nastaven správný podíl akcií, tak právě díky akciové složce máte největší pravděpodobnost rychlejšího dosažení investičních cílů.

Časování trhů. Má to smysl?

Nemá smysl hledat správný okamžik pro vstup do trhu, ale investovat ve chvíli, kdy investovat chci a nesnažit se spekulovat na to, že nyní to poroste nebo bude klesat, jak jsem zmiňoval. Je třeba si stanovit investiční cíl a správnou strategii včetně správné alokace, kterou mám pro dosažení cíle použít, a pak už jenom začít investovat. U jednorázové částky na nic nečekat, třetinu investovat hned a další části například během půl roku zainvestovat postupně a měsíční investici začít investovat rozhodně ihned.
Čekat na to, až to tzv. spadne, by byla hloupost a jak už jsem v jednom z minulých podcastů zmiňoval a jak prohlásil známý investor Peter Lynch - Mnohem více peněz investoři ztratili čekáním na korekce nebo snahou je předvídat, než korekcemi samotnými.

Výstraha ke snaze překonat inflaci

K tomu všemu však ještě chci doplnit jednu věc. V současné době všichni vidí vysokou inflaci a většina lidí si uvědomuje, že je třeba investovat, aby inflaci překonali. Jenže investování není o tom, že si nyní na 3 nebo 5 let odložím peníze do akcií, jenom z toho důvodu, že se všude říká, že akcie inflaci překonají. Chci varovat před impulsivním nákupem akcií, zlata nebo bitcoinu, jenom z toho důvodu, že se všude nyní píše, jak Vás to ochrání proti inflaci. Většinou už k tomu nikdo nedodává, že je vhodné mít přesně stanovený plán a konkrétní strategii, protože konkrétně akcie sice inflaci překonají, ale dle historických dat se to dá říct s větší jistotou pouze u delšího horizontu. Tzn. pokud si někdo řekne, aha, je vysoká inflace, píšou že mám investovat, tak budu investovat, měl by se ještě zeptat: Mám skutečně dlouhodobější investiční cíl? Nebudu třeba všechny nebo část peněz potřebovat za 5 let nebo dokonce už za 2 roky? Pokud ano, tak rozhodně investovat všechny peníze do akcií nebo i do zlata či bitcoinu není dobrý nápad. Investujte pouze s konkrétním plánem a strategií a s nastavením scénářů, jak se zachovat, ať už to poroste, bude to padat nebo trh nebude dělat nic.

V pátek nás čeká štědrý den, chci Vám tedy popřát příjemné prožití vánočních svátků a ať pod stromečkem najdete vše, co si přejete.

Pokud Vás zajímají konkrétně Vaše možnosti ohledně překonání inflace a ohledně dosažení nekonečné renty a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově, případně máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 5000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si v pravém horním rohu můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám velmi rád budu věnovat. Děkuji Vám za pozornost,  přeji krásný den a příští středu opět na slyšenou.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.