Vyplatí se čekat na lepší investiční příležitost?

22. prosinec 2022

Vyplatí se čekat na lepší investiční příležitost?Vyplatí se čekat na lepší investiční příležitost?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:

Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u posledního dílu podcastu Nekonečná renta v letošním roce.

Když finanční trhy klesají, tak mnoho lidí váhá s investováním. Říkají si: "Budu investovat, až se to uklidní.", "Počkám si, až to opět poroste.", "To ještě určitě bude klesat.", "Raději počkám na příští rok až to ještě klesne."

Říkáte si také v současné době něco podobného?

Všechny tyto názory a vyjádření ovlivňují zejména emoce.

Trhy ovlivňují 2 emoce.

Chamtivost nebo strach.

Pokud člověka nyní ovlivňuje chamtivost, tak si říká, počkám si na dosažení dna, pak teprve nakoupím a to z toho důvodu, protože si myslí, že vydělá více.

Pokud člověka ovlivňuje strach, tak zase říká, že určitě přijde recese a trh bude dále padat. Vše je špatně, počkám, až se trh uklidní, čeká nás krize, teď raději nebudu investovat.

Ať už nás ovlivňuje strach nebo chamtivost, všechna tato vyjádření vedou k tomu, že se člověk snaží čekat na lepší příležitost pro investování. Avšak bohužel stále je to snaha o časování trhu a určitě už jste ode mě slyšeli a asi nejen ode mě, že časování trhů prostě nefunguje. 

Lze trefit na trhu dno?

Pokud někdo říká, že ano, třeba protože se mu to povedlo, nakoupil přesně na dně a prodal na vrcholu, tak to je pouhé štěstí. Nikdy nelze dle žádných dat s jistotou stanovit, zda je trh je přesně na vrcholu nebo na dně. 

Pokud tedy v současné době chce člověk raději čekat a investovat až to bude dle jeho názoru vhodnější, tak si nyní ukážeme pár údajů, které mluví proti takovému rozhodnutí.

50 nejlepších obchodních dní indexu S&P 500

Pojďme se podívat na statistiku 50 nejlepších obchodních dní indexu S&P 500 v období od roku 1992 do roku 2021. 

Kdy si myslíte, že nejvíce trhy rostou v období býčího trhu, tzn. v období růstů nebo v období medvědího trhu, tedy v období poklesů?

Je to poměrně překvapivé, 50% nejlepších obchodních dnů byla právě v období medvědího trhu. Ano slyšíte správně, v období, kdy se trhům nedaří, mnoho lidí propadá panice a obává se investovat. 

Zajímavé je, že dalších 28% nejlepších dní bylo v průběhu prvních dvou měsíců býčího trhu. Tzn. zbývá nám pouze 22% nejlepších dní na zbývající období býčího trhu.

50bestdays.png
 
Můžete tedy vidět, že největší růsty nejsou v období, kdy trhy rostou, ale v období, kdy jsou trhy v poklesu a z tohoto poklesu se dostávají na původní hodnoty. 

Například nyní index SP500 vzrostl od posledního dna zhruba o necelých 8% a v průběhu této doby v jednom dni, kterým byl 10. listopadu došlo k růstu o 5,54% za jediný den. Dalším dnem z větším pohybem byl poslední listopadový den s růstem o 3,09%. Můžete tedy vidět, že v těchto 2 dnech byl vlastně v součtu větší růst než za celé období dohromady.

Jednoznačně nám z toho vyplývá, že je lepší na trhu tzv. stále být a s investováním neváhat.

O kolik peněz přicházím, když neinvestuji?

Když už jsem zmiňoval nejlepší obchodní dny, tak se pojďme podívat na to, jak by dopadl investor, pokud by o ty nejlepší obchodní dny přišel.

Konkrétně se podíváme na investici 10.000 USD zainvestovaných na období od roku 1992 do roku 2021. Pokud bychom zůstali stále plně zainvestováni a nesnažili se časovat trh, náš výsledek na konci by byl 208.215 USD. Stačí, abychom přišli o 10 nejlepších obchodních dní a náš výsledek bude rázem o celých 54% nižší a na konci bychom měli pouze 95.390 USD. 

Když budeme pokračovat dále a přišli bychom o 20 nejlepších obchodních dní, zůstává nám na konci již pouze 56.301 USD. A pokud bychom zmeškali 30 nejlepších dní, tak bychom na konci skončili pouze s částkou 35.785 USD.
 
bestdays.jpg
 
Toto je přesně důvod, proč je tak málo lidí úspěšných, pokud se snaží spekulovat na trhu na růst či pokles. Stačí netrefit 10 nejlepších dní a rázem máme na konci méně poloviční majetek.

Časování trhů nefunguje

Můžete tedy vidět, že časování trhů se rozhodně nevyplácí. Zároveň se ukazuje, že právě v období medvědího trhu, tedy v dobách nervozity, krizí, černých scénářů a propadů, je nejlepší doba investovat a právě v této době proběhla převážná část těch nejlepších obchodních dní.

Vždy se říká, že díky investicím v medvědím trhu dosahujeme ty vůbec nejlepší výsledky, jen je bohužel v tu chvíli ještě nevidíme, to nám potvrdí až čas.

V dobách krizí či recesí hodně lidí váhá s investováním, protože vnímá, že se ekonomice nedaří, a tak mají pocit, že není dobré investovat. Na druhou stranu, kdy jindy je dobré investovat než v době, kdy jsou trhy tzv. dole?...

Akciové trhy předbíhají ekonomiku

Například v první polovině letošního roku ještě nebyly světové ekonomiky v problémech, ale akciové trhy již klesaly. Nyní se blíží recese, jenže v době, kdy data recesi začnou ukazovat a kdy se o recesi začíná mluvit a kdy ji nějakou chvíli lidé zažívají, tak už akciové trhy začínají opět růst. 

Akciové trhy se již tzv. dívají dopředu a přestože ekonomice se v tu dobu nedaří, tak akcie již opět rostou. Zároveň při odrazu ode dna akciové trhy vždy dosahují vysokých výnosů, což potvrzuje i statistika, že nemalé procento nejúspěšnějších dnů je právě v prvních 2 měsících býčího trhu.

Jak mohu trefit dno?

A z toho důvodu, pokud nad investováním přemýšlíte a chcete dlouhodobě překonat inflaci, tak může být dobré nyní postupně s investováním začít. Můžete začít pomalu a rozložit si investici do několika měsíčních plateb. Díky tomu máte o mnoho větší šanci, že část prostředků budete investovat i na samém dně. 

Rozhodně ta šance je větší, než když se budete snažit trh časovat, čekat mimo trh a snažit se přesně dno trefit. Ano, můžete mít štěstí a trefíte se, i když statisticky vám bohužel spíše to přesné dno bohužel uteče. A navíc po odrazu ode dna klidně můžete přijít o dvouciferný růst, protože je opravdu těžké až nereálně trefit ten úplně nejlepší okamžik.

Závěr

Dle mého názoru je skutečně vhodnější začít investovat postupně hned teď a pokud trh bude dále klesat, nakupuji stále levněji a pokud bude trh růst, tak už na investicích začínám vydělávat. Takže v obou situacích získávám.

Pokud se chcete v oblasti investování poradit, tak se na nás můžete obrátit. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

E-booky

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Na závěr vám chci popřát krásné Vánoce a v novém roce, až je vše dle vašich představ.

Děkuji Vám za pozornost a v příštím roce opět na slyšenou.

 

Newsletter
Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.