Vyplatí se čekat na lepší investiční příležitost?
22. prosinec 2022Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:
Nebo na našem YouTube viz níže:
Přepis podcastu:
Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u posledního dílu podcastu Nekonečná renta v letošním roce.
Když finanční trhy klesají, tak mnoho lidí váhá s investováním. Říkají si: "Budu investovat, až se to uklidní.", "Počkám si, až to opět poroste.", "To ještě určitě bude klesat.", "Raději počkám na příští rok až to ještě klesne."
Říkáte si také v současné době něco podobného?
Všechny tyto názory a vyjádření ovlivňují zejména emoce.
Trhy ovlivňují 2 emoce.
Chamtivost nebo strach.
Pokud člověka nyní ovlivňuje chamtivost, tak si říká, počkám si na dosažení dna, pak teprve nakoupím a to z toho důvodu, protože si myslí, že vydělá více.
Pokud člověka ovlivňuje strach, tak zase říká, že určitě přijde recese a trh bude dále padat. Vše je špatně, počkám, až se trh uklidní, čeká nás krize, teď raději nebudu investovat.
Ať už nás ovlivňuje strach nebo chamtivost, všechna tato vyjádření vedou k tomu, že se člověk snaží čekat na lepší příležitost pro investování. Avšak bohužel stále je to snaha o časování trhu a určitě už jste ode mě slyšeli a asi nejen ode mě, že časování trhů prostě nefunguje.
Lze trefit na trhu dno?
Pokud někdo říká, že ano, třeba protože se mu to povedlo, nakoupil přesně na dně a prodal na vrcholu, tak to je pouhé štěstí. Nikdy nelze dle žádných dat s jistotou stanovit, zda je trh je přesně na vrcholu nebo na dně.
Pokud tedy v současné době chce člověk raději čekat a investovat až to bude dle jeho názoru vhodnější, tak si nyní ukážeme pár údajů, které mluví proti takovému rozhodnutí.
50 nejlepších obchodních dní indexu S&P 500
Pojďme se podívat na statistiku 50 nejlepších obchodních dní indexu S&P 500 v období od roku 1992 do roku 2021.
Kdy si myslíte, že nejvíce trhy rostou v období býčího trhu, tzn. v období růstů nebo v období medvědího trhu, tedy v období poklesů?
Je to poměrně překvapivé, 50% nejlepších obchodních dnů byla právě v období medvědího trhu. Ano slyšíte správně, v období, kdy se trhům nedaří, mnoho lidí propadá panice a obává se investovat.
Zajímavé je, že dalších 28% nejlepších dní bylo v průběhu prvních dvou měsíců býčího trhu. Tzn. zbývá nám pouze 22% nejlepších dní na zbývající období býčího trhu.
Můžete tedy vidět, že největší růsty nejsou v období, kdy trhy rostou, ale v období, kdy jsou trhy v poklesu a z tohoto poklesu se dostávají na původní hodnoty.
Například nyní index SP500 vzrostl od posledního dna zhruba o necelých 8% a v průběhu této doby v jednom dni, kterým byl 10. listopadu došlo k růstu o 5,54% za jediný den. Dalším dnem z větším pohybem byl poslední listopadový den s růstem o 3,09%. Můžete tedy vidět, že v těchto 2 dnech byl vlastně v součtu větší růst než za celé období dohromady.
Jednoznačně nám z toho vyplývá, že je lepší na trhu tzv. stále být a s investováním neváhat.
O kolik peněz přicházím, když neinvestuji?
Když už jsem zmiňoval nejlepší obchodní dny, tak se pojďme podívat na to, jak by dopadl investor, pokud by o ty nejlepší obchodní dny přišel.
Konkrétně se podíváme na investici 10.000 USD zainvestovaných na období od roku 1992 do roku 2021. Pokud bychom zůstali stále plně zainvestováni a nesnažili se časovat trh, náš výsledek na konci by byl 208.215 USD. Stačí, abychom přišli o 10 nejlepších obchodních dní a náš výsledek bude rázem o celých 54% nižší a na konci bychom měli pouze 95.390 USD.
Když budeme pokračovat dále a přišli bychom o 20 nejlepších obchodních dní, zůstává nám na konci již pouze 56.301 USD. A pokud bychom zmeškali 30 nejlepších dní, tak bychom na konci skončili pouze s částkou 35.785 USD.
Toto je přesně důvod, proč je tak málo lidí úspěšných, pokud se snaží spekulovat na trhu na růst či pokles. Stačí netrefit 10 nejlepších dní a rázem máme na konci méně poloviční majetek.
Časování trhů nefunguje
Můžete tedy vidět, že časování trhů se rozhodně nevyplácí. Zároveň se ukazuje, že právě v období medvědího trhu, tedy v dobách nervozity, krizí, černých scénářů a propadů, je nejlepší doba investovat a právě v této době proběhla převážná část těch nejlepších obchodních dní.
Vždy se říká, že díky investicím v medvědím trhu dosahujeme ty vůbec nejlepší výsledky, jen je bohužel v tu chvíli ještě nevidíme, to nám potvrdí až čas.
V dobách krizí či recesí hodně lidí váhá s investováním, protože vnímá, že se ekonomice nedaří, a tak mají pocit, že není dobré investovat. Na druhou stranu, kdy jindy je dobré investovat než v době, kdy jsou trhy tzv. dole?...
Akciové trhy předbíhají ekonomiku
Například v první polovině letošního roku ještě nebyly světové ekonomiky v problémech, ale akciové trhy již klesaly. Nyní se blíží recese, jenže v době, kdy data recesi začnou ukazovat a kdy se o recesi začíná mluvit a kdy ji nějakou chvíli lidé zažívají, tak už akciové trhy začínají opět růst.
Akciové trhy se již tzv. dívají dopředu a přestože ekonomice se v tu dobu nedaří, tak akcie již opět rostou. Zároveň při odrazu ode dna akciové trhy vždy dosahují vysokých výnosů, což potvrzuje i statistika, že nemalé procento nejúspěšnějších dnů je právě v prvních 2 měsících býčího trhu.
Jak mohu trefit dno?
A z toho důvodu, pokud nad investováním přemýšlíte a chcete dlouhodobě překonat inflaci, tak může být dobré nyní postupně s investováním začít. Můžete začít pomalu a rozložit si investici do několika měsíčních plateb. Díky tomu máte o mnoho větší šanci, že část prostředků budete investovat i na samém dně.
Rozhodně ta šance je větší, než když se budete snažit trh časovat, čekat mimo trh a snažit se přesně dno trefit. Ano, můžete mít štěstí a trefíte se, i když statisticky vám bohužel spíše to přesné dno bohužel uteče. A navíc po odrazu ode dna klidně můžete přijít o dvouciferný růst, protože je opravdu těžké až nereálně trefit ten úplně nejlepší okamžik.
Závěr
Dle mého názoru je skutečně vhodnější začít investovat postupně hned teď a pokud trh bude dále klesat, nakupuji stále levněji a pokud bude trh růst, tak už na investicích začínám vydělávat. Takže v obou situacích získávám.
Pokud se chcete v oblasti investování poradit, tak se na nás můžete obrátit. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.
E-booky
Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit. https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/
Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.
Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu.
Na závěr vám chci popřát krásné Vánoce a v novém roce, až je vše dle vašich představ.
Děkuji Vám za pozornost a v příštím roce opět na slyšenou.
Newsletter
Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru