Za jak dlouho se investice zdvojnásobí?

8. listopad 2022

Za jak dlouho se investice zdvojnásobí?Za jak dlouho se investice zdvojnásobí?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Pokud člověk investuje, většinou se tak rozhodl z toho důvodu, že chce využít složeného úročení a jde mu o to, aby jeho majetek rostl, případně, aby se jeho majetek znásobil. 

A dnes se právě podíváme na to, jak si lehce můžeme spočítat, za jak dlouho se nám investice zdvojnásobí.

Existuje na to jednoduché pravidlo nebo spíše pomůcka, kterou můžeme nazvat "pravidlo 72". Díky této pomůcce nemusíte znát detaily finanční matematiky, ani na to nemusíte hledat na internetu nějakou šikovnou finanční kalkulačku. Stačí vám k tomu obyčejná kalkulačka, mnoho lidí to dokonce bude umět spočítat i z hlavy, a to vše během pár vteřin.

Pravidlo 72

A teď tedy ke zmíněnému pravidlu 72. Abyste zjistili, za jak dlouho se Váš vklad zdvojnásobí, stačí když budete počítat 72 děleno očekávané zhodnocení daného vkladu či investice.

Aby to bylo naprosto zřejmé, pojďme si dát konkrétní příklady výpočtu.

Spořicí účet

Když budeme počítat například spořicí účet s úrokovou sazbou 2%, tak pokud počítáme 72 děleno 2, vychází nám, že na takovém spořicím účtu se nám vklad zdvojnásobí až za 36 let.

K tomuto jen doplňuji, že v současné době jsou sice sazby na spořicích účtech vyšší, ale to je zejména kvůli tomu, že ČNB bojuje s vysokou inflací a úrokovou sazbu zvyšuje. Je však velmi pravděpodobné, že v průběhu příštího nebo následného roku bude již docházet ke snížení úrokové sazby. V takové situaci už budou opět úroky na spořicích účtech spíše výrazně nižší než nyní.

Při úroku 2% by tedy zdvojnásobení vkladu trvalo nepříjemně dlouhých 36 let, ale i kdybychom počítali s 3% úrokem, stále nám vychází zdvojnásobení za 24 let, což také není zrovna krátká doba.

Z tohoto se krásně ukazuje, že se spořicím účtem to nikdy nemůžeme vyhrát a trvá příliš dlouho než dojde ke zdvojnásobení vkladu. A to ještě k tomu nepočítáme inflaci.

Penzijní spoření

Podobně a nebo spíše ještě podstatně hůř na tom jsou penzijní připojištění neboli transformované penzijní fondy, které v průměru za poslední roky zhodnocovaly klientům prostředky pouze o 1% ročně. Tímto není myšleno nové penzijní spoření, kde si můžete volit i dynamickou strategii, ale jde o tzv. staré penzijko neboli penzijní připojištění. Toto staré penzijko bylo možné sjednávat do konce roku 2012 a je na něm tzv. garantované nezáporné zhodnocení. Mnoho lidí si ho právě z toho důvodu sjednávalo, jenže ona to je bohužel spíše nevýhoda než výhod. Právě z toho důvodu, že penzijní společnosti musí garantovat nezáporné zhodnocení, tak mohou investovat jenom velmi konzervativně a bohužel doteď vydělávaly v průměru skutečně pouze 1% ročně. A když budeme počítat 72 děleno 1, tak nám vychází, že prostředky se v takovém penzijním spoření zdvojnásobí za 72 let. 

Z toho vlastně vyplývá, že většina lidí, kteří tyto transformované fondy, tedy staré penzijko, mají (a to je jich dokonce skoro 3 miliony), se nikdy nedožije  ve svém penzijním připojištění zdvojnásobení svého vkladu. Protože i kdyby jej zakládali hned v 18ti, tak vklad zdvojnásobí až ve svých 90 letech. A opět k tomu ani není počítána inflace, která celou situaci ještě zhorší. 

Určitě je naprosto pochopitelné, že z důvodu velké konzervativnosti jsou lidé rádi, že mají garantováno nezáporné zhodnocení, jen je pak potřeba počítat s tím, že peníze v penzijním připojištění rozhodně svou hodnotu ztratí a nepomohou v důchodu tak, jak by si člověk přál. Sice to není předmětem tohoto podcastu, ale určitě doporučuji zvážit přechod z tzv. starého penzijka do nového, kde si můžete zvolit i výnosnější strategii a můžete díky tomu rychleji své vklad znásobit.

Zdvojnásobení v investicích

Když se vrátíme k výpočtům zdvojnásobení při patřičném zhodnocení a budeme pokračovat na vyšší výnosy, tak u 4% výnosu nám vychází 72 děleno 4, tedy zdvojnásobení investice za 18 let.

U 5% zhodnocení, 72 děleno 5 rovná se 14,4 roku na zdvojnásobení investice.

Při 6%, 72 děleno 6, vychází zdvojnásobení vkladu za 12 let.

Když budeme počítat se zhodnocením 7,2% tak nám samozřejmě vychází zdvojnásobení investice přesně na 10 let.

Pokud zkusíme vyšší zhodnocení třeba 8,5% tak už nám stačí pouze 8,5 roku, abychom dosáhli na dvojnásobek investované částky.

No a pokud bychom dosahovali výnosu například 12%, tak se hodnota zdvojnásobí již za 6 let.

U konzervativní investice trvá zdvojnásobení příliš dlouho

Je tedy vidět, že výnos má obrovský vliv na to, za jak dlouho se Váš majetek zdvojnásobí a jednoznačně nám z toho vyplývá, že na konzervativních produktech s nízkým výnosem jsme odkázáni na nekonečně čekání a zdvojnásobení investice v desítkách let.

Zatímco, pokud člověk investuje, tak při 100% akciové investici může dlouhodobě získat výnos 8 až 9%, v lepších obdobích i více, a díky tomu dojde ke zdvojnásobení vkladu už za 8 nebo 9 let. Případně pokud zvolíme nějaké vyvážené portfolio s rozložení mezi více typů aktiv, které je i méně kolísavé než 100% akciové, tak se můžeme dlouhodobě pohybovat s průměrným výnosem mezi 6 až 8 procenty. Z toho nám vychází zdvojnásobení investice za 9 až 12 let, v průměru se tedy i u vyváženého portfolia můžeme pohybovat na zdvojnásobení zhruba na úrovni 10 let.

A z toho nám vyplývá, že pokud mohu ještě například 20 nebo 30 let investovat, tak mohu i při poměrně stabilní investici zdvojnásobit svůj majetek 2x nebo 3x. Pokud volím kolísavější, ale výnosnější portfolio, tak klidně zdvojnásobím svůj majetek 3x nebo 4x za dobu investice.

Co nám pravidlo zdvojnásobení říká?

Toto pravidlo 72 vám tedy může velmi rychle a dost zásadně pomoci v rozhodování, zda daná investice pro vás má smysl. 72 děleno výnos a vím, že pokud mám výnos například 1 nebo 2%, tak s tím svůj majetek příliš nerozmnožím a dlouhodobě je rozhodně nesmysl peníze na takovém zhodnocení nechávat.

Závěr

Závěr z toho je jednoduchý a nejspíš vás příliš nepřekvapí. Pokud chcete, aby váš majetek rostl, překonával inflaci a aby se tzv. násobil, tak jediná cesta je investovat. A jak jsem zmiňoval v minulém dílu podcastu, aktuálně je díky slevě na trzích zajímavá příležitost postupně s investováním začít, protože právě na investicích v těchto dobách investoři historicky realizovali největší zisky.

A pokud na to nechcete být sami a chcete mít jistotu, že můžete v klidu spát, protože se vám o investice stará profesionál. A zároveň máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

E-booky

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.Newsletter
Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.