Zajímavý výnos mohou přinést i dluhopisy

18. červenec 2023

Zajímavý výnos mohou přinést i dluhopisyZajímavý výnos mohou přinést i dluhopisy


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis podcastu:

Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Když se hovoří o investování, tak si většina lidí pod tím okamžitě představí hlavně akcie.
Jenže investování není jenom o akciích.
Dá se totiž investovat i do dluhopisů, které mnoho lidí opomíjí, což může být v mnoha situacích škoda.

Pokud si někdo založí investiční účet, tak většinou ho slyším mluvit jen a pouze o akciích nebo o akciových ETF. Nejvíce většinou rezonuje koupě ETF na index S&P 500, který hrozně moc lidí považuje za všelék na řešení investování. Já si však myslím, že to je nesmysl a existuje mnoho důvodů, proč neinvestovat jenom do S&P 500. O tomto jsem však již několikrát hovořil, a tak se pojďme vrátit k dluhopisům.

Proč je nyní na dluhopisech výrazná sleva?

Dluhopisy, a to zejména státní, jsou méně rizikové aktivum než akcie a díky tomu, že se očekává postupné snižování sazeb centrálních bank, tak z toho nebudou těžit jenom akcie, ale velmi pozitivně se to projeví právě i do cen dluhopisů.

Existuje velmi silný vztah mezi úrokovou sazbu a cenou dluhopisu. Detailněji jsem vše popisoval v 58 epizodě tohoto podcastu. Pokud to zjednoduším, tak v případě růstu úrokových sazeb cena dluhopisů klesá a pokud centrální banky snižují sazby, tak cena dluhopisů a tedy mé investice roste. 

Toto bylo hodně vidět minulý rok, protože všechny centrální banky velmi rychle zvyšovaly úrokové sazby a z toho důvodu ceny dluhopisů v loňském roce velmi významně poklesly. Tak významný pokles cen dluhopisů dokonce dle mnoha statistik nebyl  zaznamenaný za celých 100 let. Tím se potvrzuje, že růst úrokových sazeb má skutečně na dluhopisy negativní vliv, a proto tak klesaly. 

Vlastně už jenom tato informace by mohla napovídat, že musí být na dluhopisech velmi zajímavá sleva, když tak hodně poklesly a že by se tedy mohlo vyplatit do nich teď investovat.

Ale samozřejmě k tomu vysvětlím detailněji, proč by to skutečně mohlo být ke zvážení nejen dle tohoto zjednodušeného pohledu.

Jaké sazby ČNB jsou očekávány za 1 nebo 2 roky

Jak jsem zmiňoval, tak právě z důvodu zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami cena dluhopisů klesala. Pokud se podíváme konkrétně na vývoj v České republice, tak repo sazba České národní banky v současné době činí 7 %. Samozřejmě, že stále může dojít k tomu, že ČNB ještě sazby zvýší, ale pokud se podíváme na tzv. výnosovou křivku a konkrétně na to, jakou trh očekává sazbu za 1 rok nebo za 2 roky, tak můžeme vidět, že je očekáváno snižování sazeb. 

Za 1 rok je očekávána sazba 6,09%, za 2 roky 5,73%. Předpokládám, že i většina z vás spíše očekává, že pravděpodobně v průběhu příštího roku a nebo toho dalšího skutečně k postupnému snižování sazeb dojde.

A z tohoto poklesu právě budou dluhopisy těžit.

Očekávaný výnos dluhopisů lze spočítat

Lze i poměrně dobře spočítat, jaký přesně výnos se dá například u investice do dluhopisového fondu dosáhnout. Konkrétně se můžeme podívat na jeden z fondů na krátkodobé české dluhopisy, který v současné době drží dluhopisy s ročním výnosem do splatnosti ve výši 6,55% a má hodnotu tzv. durace ve výši 0,92. Právě to slovo durace, které zřejmě nemusíte všichni znát, určuje citlivost na změnu úrokových sazeb. Pokud by durace byla na hodnotě 1, tak se to dá zjednodušit, že všechny své peníze dostanu zpět přesně za dobu 1 roku. Tím, že durace tohoto fondu je 0,92, tak z toho vyplývá, že průměrně bych měl získat zpět hodnotu svých peněz za dobu kratší než 1 rok.

Výnos krátkodobých dluhopisů

Pokud se podíváme na očekávání úrokových sazeb za 1 rok, které je dle výnosové křivky na úrovní 6,09%, ta jde o snížení úroků ČNB ze současných 7% o 0,91%. A pak už nám stačí počítat durace 0,92 krát rozdíl sazeb 0,91% a vychází nám, že hodnota dluhopisů uvnitř fondu vzroste zhruba o 0,8%. Když k tomu připočteme výnos do splatnosti fondu ve výši 6,55%, ponížený o nákladovost 0,31% ročně, tak nám vychází výnos fondu ve výši 7,04% p.a.. Když totožný výpočet uděláme na období za 2 roky, tak  vychází výnos fondu 6,57% p.a. (0,92*(6,09%-5,73%)+6,55%-0,31%).

Výnos dlouhodobějších dluhopisů

Ještě zajímavější možnosti poskytne fond, který není na krátkodobé dluhopisy a drží dluhopisy s delší splatností. Konkrétně mohu uvést fond s výnosem do splatnosti 5,8% a durací 5,77. Za 1 rok je očekáváno snížení sazeb o 0,91% ale toto se nyní násobí výrazně vyšší durací, tedy krát 5,77, vychází nám zvýšení hodnoty dluhopisů fondu o 5,25%, od toho odečteme nákladovost fondu 1,38% a přičteme výnos do splatnosti 5,8% a vychází nám výnos fondu za 1 rok ve výši úctyhodných 9,67% p.a. Při výpočtu na období 2 let vychází zhodnocení fondu 6,5 % p.a. (5,77*(6,09%-5,73%)+5,8%-1,38%).

A jak dluhopisy v zahraničí?

Případně pokud se podíváme i mimo Českou republiku a pokud bych volil třeba 10leté nebo 20leté americké vládní dluhopisy, tak snižování sazeb bude mít ještě zajímavější vliv. Protože delší splatnost znamená větší citlivost na změnu úrokových sazeb a díky tomu může hodnota mé investice při snížení sazeb FEDu vzrůst ještě zajímavěji než v předchozích příkladech. Zde je třeba také počítat s tím, že investice je v dolarech, ale protože koruna je nyní vůči dolaru historicky poměrně silná, spíše mi oslabení koruny může v tuto chvíli ještě pomoci. 

Na druhou stranu, jak vždy říkám: "Přemýšlejte ve více scénářích". Koruna totiž nemusí v brzké době oslabit, jak si většina lidí myslí, a pokud byste věřili jenom scénáři oslabení koruny, můžete nakonec splakat nad rozlitým mlékem. Zároveň koupě amerických vládních dluhopisů spíše není způsob, jak odložit prostředky na pár měsíců a to nejen z toho důvodu, že je to investice v dolarech, ale i toho důvodu, že delší splatnost znamená větší citlivost na změnu sazeb. A jak jsem zmiňoval, pokud by FED překvapil a ještě nějakou dobu razantněji zvyšoval sazby, tak to na delší americké vládní dluhopisy bude působit negativně. K tomuto jen doplňuji, že pokud investuji dlouhodobě, tak tato rizika nemusím až tolik řešit, ty by byly důležité pouze z krátkodobého pohledu.

Dluhopisy budou při poklesu sazeb růst

Tímto podcastem jsem rozhodně nechtěl říci, abyste vybrali prostředky ze spořicích účtu či odjinud a vložili je všechny do dluhopisů, protože ty porostou. Spíše jsem chtěl ukázat, jak se dluhopisy chovají a protože dříve či později dojde k tomu, že centrální banky budou úrokové sazby snižovat, tak dluhopisy z toho budou zajímavě těžit. Nevím, zda se to bude vyvíjet podle toho, jak to vidí trh, tzn. že už příští rok sazby v ČR či ve světě půjdou dolů nebo zda to bude o něco později. Každopádně dříve nebo později ke snižování dojde a dluhopisy budou zajímavě růst. 

A budou růst nejen dluhopisy...

A co je dále zajímavé, pokud budou sazby klesat, tak to také firmám zlevní financování a jejich hodnota poroste. Tzn snižování sazeb bude mít pozitivní vliv na akcie. Zlevnění financování bude mít dále také pozitivní vliv na nemovitosti. 

A pokud si tedy člověk začne už nyní tvořit portfolio z široké škály aktiv, tak má velmi vysokou pravděpodobnost, že na postupném poklesu úrokových sazeb vydělá. Zatímco když peníze nechá někde na účtu, tak má bohužel velmi vysokou pravděpodobnost, že na těch penězích reálně spíše ztratí.

Investování tedy nemusí být jenom o akciích. Může být i o dluhopisech a stále lze dosáhnout zajímavého výnosu.

Pokud tedy přemýšlíte nad tím, jak vydělat na budoucím růstu dluhopisů, tak se na nás můžete obrátit -> Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

E-booky

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.
Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.